Pytania i odpowiedzi

Interna lato 2023

Zebrane pytania i odpowiedzi do zestawu.
Ilość pytań: 120 Rozwiązywany: 5537 razy
Pytanie 1
Przyczyną przedłużonego czasu częściowej tromboplastyny po aktywacji (APTT) NIE JEST:
Zażywanie kwasu acetylosalicylowego
Pytanie 2
45-letnia pacjentka z reumatoidalnym zapaleniem stawów, nasileniem obrzęków i dolegliwościami bólowymi stawów śródręczno-paliczkowych oraz obfitymi krwawieniami z dróg rodnych zgłosiła się do lekarza z powodu nasilającego się od 2 miesięcy osłabienia i zawrotów głowy oraz uczucia kołatania serca. W wykonanych badaniach laboratoryjnych WBC 6.17G/l, PLT 470G/l, Hgb 6.2 g/dl, MCV 65 fl, MCH 23pg, MCHC 29g/dl. Wyniki badań parametrów gospodarki żelazowej wykazały obniżone stężenie żelaza i ferrytyny oraz podwyższone TIBC. Wskaż najbardziej odpowiednie postępowanie lekarza:
przetoczenie koncentratu krwinek czerwonych
Pytanie 3
O niedoborze żelaza świadczy:
obniżone MCV, obniżone stężenie ferrytyny, podwyższone TIBC, obniżone stężenie żelaza w surowicy, podwyższone sTfR
Pytanie 4
74-letnia pacjentka została przyjęta do Oddziału Hematologii. Przy przyjęciu zgłaszała osłabienie oraz tendencję do wybroczyn w obrębie kończyn dolnych. W wykonanej morfologii stwierdzono: Hgb 8.7g/dl, PLT 18G/l, WBC 3,44G/l. W rozmazie ręcznym krwi obwodowej stwierdzono 67% granulocytów obojętnochłonnych, 28% limfocytów, 4% eozynofilów oraz 1% komórek blastycznych. W wykonanej biopsji szpiku stwierdzono cechy dysplazji we wszystkich liniach krwiotworzenia z 13% odsetkiem komórek blastycznych, które pochodziły z linii mieloidalnej, co potwierdzono w badaniu immunofenotypowym. W badaniach cytogenetycznych nie stwierdzono odchyleń. U pacjentki należy rozpoznać:
zespół mielodysplastyczny
Pytanie 5
Pacjent 56-letni dotąd zdrowy, bez dolegliwości, zgłosił się do POZ celem wykonania kontrolnych badań. W badaniu fizykalnym śledziona wystająca na ok. 4 cm spod łuku żebrowego, w morfologii WBC 35 G/L, Hb 12.1 g/dl, PLT 130 G/L, w rozmazie krwi obwodowej granulocyty 2,4 G/L, małe limfocyty 32,5 G/L, w biochemii bez odchyleń. Wyniki te w pierwszej kolejności nasuwają podejrzenie:
przewlekłej białaczki limfocytowej
Pytanie 6
Obecne komórki z obfitą cytoplazmą i charakterystycznym, dwupłatowym jądrem lub podwójnym, układającym się w taki sposób, że stanowią wzajemnie jakby własne lustrzane odbicia. Każde z jąder (lub każdy płat jądra) zawiera duże kwasochłonne jąderko otoczone jasnym rąbkiem, co nasuwa skojarzenia z wyglądem “sowiego oka”. Powyższe opisuje komórkę typową dla:
chłoniaka Hodgkina
Pytanie 7
U 35-letniej kobiety przed planowym zabiegiem powiększenia biustu w rutynowej koagulologii APTT 110 s, INR 1.0, fibrynogen 3.0 g/l, D-dimery 350 ug/l. Pacjentka nie stosowała leczenia przeciwkrzepliwego. Fizykalnie bez cech krwawienia. Badanie powtórzono dwukrotnie. Wykluczono błąd przedanalityczny. W pierwszej kolejności u tej pacjentki należy oznaczyć
Aktywność czynnika XII
Pytanie 8
U 35-letniej kobiety stwierdzono znaczne powiększenie wątroby i śledziony, spadek masy ciała oraz objawy zaburzenia czynności ośrodkowego układu nerwowego (bóle głowy, zaburzenia świadomości i widzenia). W morfologii krwi obwodowej leukocyty 390 G/l, hemoglobina w normie, płytki 480 G/l. W rozmazie mikroskopowym krwi obwodowej obecne przesunięcie w lewo obrazu odsetkowego granulocytów i bazofilia. U pacjentki podejrzewasz:
Przewlekłą białaczkę szpikową
Pytanie 9
U chorego z zespołem wykrzepiania wewnątrznaczyniowego (DIC) w przebiegu ostrej białaczki szpikowej i czynnym krwawieniem z przewodu pokarmowego oraz następującymi wynikami badań laboratoryjnych Hb 10.8 g/dl, PLT 29 000/ul, APTT 63 sek., fibrynogen 1.8 g/l należy zastosować:
leczenie choroby podstawowej + KKP + FFP
Pytanie 10
35-letnia chora z wywiadem łatwego siniaczenia się od ok. 3 miesięcy zgłosiła się do Izby przyjęć OHITS ze skierowaniem z SOR Szpitala Rejonowego celem leczenia małopłytkowości. W morfologii wykonanej przed planowaną kontrolną gastroskopią WBC 6G/l, Hgb 13g/dl, PLT 79 G/l. W kontrolnej gastroskopii dodatni test ureazowy, chora nie poddana do tej pory eradykacji Helicobacter pylori. W badaniu morfologii krwi obwodowej wykonanym w Izbie Przyjęć WBC 7 G/l, Hgb 13.8 g/dl, PLT 8 G/l, w badaniu układu krzepnięcia bez odchyleń. Wobec przedstawionych wyników badań oraz wywiadu najbardziej prawdopodobnym rozpoznaniem u chorej będzie:
samoistna plamica małopłytkowa
Pytanie 11
Który z wymienionych leków nie powoduje zaparć:
metformina
Pytanie 12
Który z wymienionych objawów nie jest typowym dla nieleczonej choroby trzewnej:
wzrost liczby białych krwinek w morfologii krwi
Pytanie 13
Które stwierdzenie dotyczące raka żołądka jest fałszywe:
wczesny rak żołądka to nowotwór, w którym nie stwierdza się przerzutów w regionalnych węzłach chłonnych
Pytanie 14
60-letni pacjent zgłosił się na IP Szpitala Miejskiego z powodu krwawienia z nosa i łatwego siniaczenia. W wykonanej morfologii krwi stwierdzono głęboką małopłytkowość (5 G/L), bez innych odchyleń. Wykonano badanie cytologiczne szpiku, które nie wykazało istotnych nieprawidłowości, megakariocyty były obecne. Po przetoczeniu koncentratu krwinek płytkowych nie uzyskano efektu i do leczenia wdrożono doustne kortykosteroidy. Po 2 tygodniach leczenia, nadal brak efektu. W kolejnej linii leczenia zastosujesz:
agonistę trombopoetyny
Pytanie 15
Wskazaniem do wykonania badań w kierunku trombofilii wrodzonej nie jest:
zakrzep bez uchwytnej przyczyny u osób >60 roku życia
Pytanie 16
U kobiety w ciąży dotychczas leczonej imatynibem z powodu przewlekłej białaczki szpikowej należy:
zastosować pegylowany interferon alfa odstawiając imatynib
Pytanie 17
Leczenie z wyboru w zakrzepicy plamistej małopłytkowej TTP jest
plazmafereza
Pytanie 18
leczeniem z wyboru chłoniaka Burkitta jest
immunochemioterapia
Pytanie 19
72-letnia kobieta przewieziona na Izbę Przyjęć przez zespół ratownictwa medycznego z powodu utrzymującego się od kilku godzin duszności. W badaniu fizykalnym zwraca uwagę masywny obrzęk kończyn dolnych, nad polami płucnymi obustronne trzeszczenia powyżej kątów łopatek, ponadto masywne wylewy podskórne na skórze całego ciała. Pacjentka podaje, że samoistnie siniaki pojawiają się od około 2 tygodni, wcześniej bez skłonności do krwawień, pięc lat wcześniej wykonano cholecystektomie bez powikłań. W wykonanych badaniach APPT 101 sek, Pt i czas protrombinowy w normie, Hb 11,5/dl, PLT 276 G/l, WBC 7 G/l. Ponadto zaobserwowano nadmierne krawieienie po wykonanym nakłuci tetnicy udowej po pobraniu krwi na gazamotrię. Najbardziej prawdopodobne rozpoznaniem jest.
hemofilia nabyta
Pytanie 20
Na Izbę Przyjęć Szpitala Chirurgii Urazowej-Ortopedycznej została przywieziona 52-letnia pacjentka (do tej pory nie leczona) z podejrzeniem złamania kręgosłupa. Podczas malowania pacjent spadł z wysokości 2 metrów. W badaniu TK kręgosłupa uwidoczniono stan po kompresyjnym złamaniu kręgu L4. W wykonanych badaniach hiperkreatyninemia 156 umol/l <63.60110,5 mmol/l>, stężenie hemoglobiny 8,9 g/dl/ W diagnostyce różnicowej należy uwzględnić
szpiczaka plazmocytowego

Powiązane tematy