Pytania i odpowiedzi

WOS - test maturalny 2010, poziom podstawowy, cz. 2

Zebrane pytania i odpowiedzi do zestawu. WOS - test maturalny 2010, poziom podstawowy, cz. 2
Ilość pytań: 6 Rozwiązywany: 649 razy
Pytanie 1
Laureat pokojowej Nagrody Nobla; działacz na rzecz równouprawnienia ludności i zniesienia dyskryminacji rasowej w USA; w 1963 roku był jednym z głównych przywódców pokojowej demonstracji zwanej Marszem na Waszyngton
Martin King
Pytanie 2
Pierwszy sekretarz Komunistycznej Partii Kuby; rewolucjonista i dyktator kubański; władzę nad państwem przejął w 1959 roku.
Fidel Castro
Pytanie 3
Prezydent Francji w latach 1959-–1969; zwolennik idei Europy Ojczyzn; doprowadził do wystąpienia Francji ze struktur wojskowych NATO
Charles de Gaulle
Pytanie 4
Politycznie niezależna od rządów państw członkowskich instytucja, która reprezentuje całą Unię Europejską i dba o jej interesy. Zgłasza projekty aktów prawnych, proponuje kierunki polityki i programy działania, odpowiada za wykonywanie decyzji Parlamentu i Rady.
Komisja Europejska
Pytanie 5
Instytucja powołana do życia w 1994 roku. Jest organem doradczym złożonym z przedstawicieli władz regionalnych i lokalnych krajów członkowskich. Dba o poszanowanie regionalnej i lokalnej tożsamości.
Komitet Regionów
Pytanie 6
Jest podstawowym organem decyzyjnym i prawodawczym Unii Europejskiej. Rządy państw członkowskich delegują do niej ministrów kierujących resortami, których problemy rozpatrywane są na jej forum.
Rada Unii Europejskiej

Powiązane tematy