Charakterystyka bohaterów

Chłopcy z Placu Broni - charakterystyka bohaterów

Charakterystyka bohaterów

 

Erno Nemeczek był 11 letnim, jasnowłosym chłopcem należącym do grupy dzieci z placu Broni. Był najmniejszym i najbardziej wątłym ze wszystkich chłopców z grupy. Pośród swoich kolegów miał najniższą rangę wojskową - szeregowiec. Pomimo, że chętnie wykonywał rozkazy swoich kolegów miał poczucie niesprawiedliwego traktowania. Często był traktowany jak powietrze jednak nie zniechęciło go to do podejmowania dalszych prób "zasłużenia na awans".

Zgłosił się na ochotnika, by razem z Janoszem Boką udać się do Ogrodu Botanicznego. Sam też wyprawia się do obozu czerwonych koszul, gdzie jest świadkiem gdy Deżo Gereb nazywa swoich towarzyszy tchórzami. Chłopiec pomimo konsekwencji ujawinia swoją obecność i nazywa Gereba zdrajcą, czym wzbudza podziw Feriego. Cała wyprawa kończy się dla niego kąpielą w stawie, do którego wrzucają go bracia Pastorowie.

Nawet w ostatnich chwilach swojego życia myślał o swojej grupie co czyni go bardzo lojalnym, solidarnym i dzielnym przyjacielem. Pomimo zakazowi matki i postępującej chorobie stawił się na bitwę z czerwonymi koszulami. To on przechylił szalę zwycięstwa na stronę swojej grupy pokonując Feriego. Niestety zwycięstwo okupił własną śmiercią.

Przeczytaj szczegółową charakterystykę Nemeczka.

 

Janosz Boka był przywódcą grupy chłopców. Miał 14 lat. Zawsze ważył słowa, imponował innym swoim spokojem, opanowaniem i mądrością. Janosz starał się rozwiązywać problemy i łagodzić konflikty między chłopcami. Cieszył się autorytetem wśród swoich kolegów. Nie angażował się w spory i nie rozmawiał na błahe tematy. Potrafił dochować tajemnicy, i nawet gdy dowiedział się o zdradzie Gereba, nie powiedział o tym reszcie kolegów aby nie zniszczyć mu reputacji.  Nie mógł się pogodzić z ciężką chorobą swojego kolegi Ernesta. Jego myśli cały czas krązyły wokół chorgo chłopca co powodowało problemy Janosza w nauce. Bardzo przeżył śmierć Nemeczka, która uświadomiła mu na czym tak naprawdę polega życie. Nie wstydził sie swoich łez, co świadczyło o jego dojrzałości. 

Przeczytaj szczegółową charakterystykę Janosza Boki.

 

Deżo Gereb jest postacią o niejednoznacznej postawie moralnej. Pochodził z zamożnej rodziny. Rywalizował o przywództwo chłopców z Placu Broni z Janoszem Boką. Był wybuchowy, porywczy i zazdrosny. Bardzo zależało mu na przewodzeniu grupie jednak zdawał sobie sprawę, że nie jest w stanie konkurować z Janoszem. Jego zazdrość i frustracja doprowadziła do zdrady, jakiej się dopuścił przechodząc do obozu czerwonych koszul. Nie miał jednak tyle odwagi, by w otwarty sposób stawić czoła kolegom dlatego starał się podstępem i przekupstwem doprowadzić do przegnania chłopców z Placu Broni. Gereb chciał przekupić stróża Jano aby ten przegonił chłopców z miejsca zabaw. Pomysł ten bardzo nie spodobał sie Feriemu. Po swojej zdradzie stracił sympatgię i szacunek Boki i Nemeczka. Zrehablitował się dopiero podczas starcia z czerwonymi koszulami, podczas którego odzyskał w uczciwej walce chorągiewkę z rąk wroga. Za tę postawę został awansowany na porucznika.

Przeczytaj szczegółową charakterystykę Deżo Gereba.

 

Feri Acz był przywódcą czerwonych koszul. Najczęściej ubierał się w czerwoną koszulę, która nadawała mu wojowniczy wygląd a połączeniu z jego silną i barczystą budową sprawiał wrażenie potężnego i wzbudzał strach w Nemeczku. Feri był chłopcem odważnym i posiadającym zasady. Nie uznawał nieuczciwości, cwaniactwa i podstępu. Dowodził w sposób stanowczy, nie uznający sprzeciwu a jednocześnie sprawiedliwy. Ukarał braci Pastorów za zabieranie słabszym kulek do gry. Chciał zdobyć plac w sposób ucziwy dlatego nie spodobał mu się pomysł Gereba aby podstępęm i przekupstwem pozbawić chłopców z Placu Broni miejsca do zabwy. Feri doceniał waleczność i męstwo przeciwników dlatego duże wrażenie wywarła na nim mężna postawa małego Nemeczka. 

Przeczytaj szczegółową charakterystykę Feriego Acza.

Podobał Ci się ten artykuł?

Podziel się nim ze znajomymi. Im też może okazać się pomocny.