Charakterystyka bohaterów

Ania z Zielonego Wzgórza

Charakterystyka bohaterów

 

Ania Shirley jest tytułową postacią powieści "Ania z Zielonego Wzgórza". Pomimo tragicznego i smutnego losu jaki ją dotyka, Ania potrafi zachować pogodę ducha. 

Anię poznajemy, gdy ma 11 lat. Jest sierotą, która od kilku lat tuła się z domu do domu, gdzie na swoje utrzymanie musi zapracować opiekując się dziećmi. Szczęśliwy los rzuca jednak bohaterkę do domu Maryli i Mateusza Cuthbertów gdzie wreszcie ma szansę rozpocząć szczęśliwe życie. Ania pomimo dotychczasowego przykrego i smutnego życia zachowuje pogode ducha.

Ania jest bardzo drobną i szczupłą dziewczynką, z bujnymi rudymi włosami, piegowatą, bladą twarzą i wielkimi szarozielonymi oczami.

Ania jest bardzo wrażliwa na piękno otaczającego ją świata, a do tego bardzo emocjonalna. Zawsze stara się obstawać przy swoich racjach i dzielnie ich broni. Jest osobą gadatliwą i nie kryjącą swoich przemyśleń i chętnie opisującą to, w jaki sposób postrzega świat. Nie akceptuje swojego wyglądu, uważa się za brzydką dziewczynkę i źle znosi żarty kierowane pod jej adresem. Potrafi chować urazy, więc gdy Gilbert Blythe nazywa ją "Marchewką" Ania nie odzywa się do niego przez cztry lata. Poprzez wieloletnie odosobnienie i poczucie samotności Ania kreuje w swojej głowie barwny świat pełen fantastycznych zdarzeń i wyimaginowanych przyjaciół. To właśnie jej bujna wyobraźnia często pomaga jej przetrwać trudne chwile

Poprzez swój niepoprawny romantyzm zachowanie Ani odbiega znacząco od zachowania jej przyjaciół i znajomych. Często wpada w zły nastrój i rozpacz z powodu jakichs błahych zdarzeń. Zdarza jej się też popaść w zadumę co powoduje, że przytrafiają jej się niefortunne sytuacje. Pewnego dnia Ania myli sok malinowy z winem porzeczkowym i częstuje swoją przyjaciółkę Dianę takim właśnie trunkiem. Oczywiscie na Anie spadają oskarżenia jakoby całą sytuację zaaranżowała specjalnie.

 

Diana Barry jest bohaterką drugoplanową i najlepszą przyjaciółką Ani. Mieszka wraz z rodzicami i rodzeństwem na Sosnowym Wzgórzu. Matka Diany jest bardzo wymagającą i apodyktyczną kobietą dlatego diana jest osobą która nie lubi i nie uważa że powinna się sprzeciwiać swoim rodzicom.

Jest ładną i zadbaną dziewczynką o bujnych czarnych włosach, czarnych oczach i rumianych policzkach. Jest wesoła i pogodna, czesto się uśmiecha.

Diana pochodzi z zamożnego domu przez co ubiera się modnie i ładnie. Ma problemy ze swoją sylwetką, uważa że jest zbyt "krągła"

Podobał Ci się ten artykuł?

Podziel się nim ze znajomymi. Im też może okazać się pomocny.