Chłopcy z Placu Broni

Charakterystyka Nemeczka

Erno Nemeczek był drobnym, wątłym i niskim chłopcem o jasnych włosach. Miał 11 lat i był najmłodszym ze wszystkich chłopców z Placu Broni. Z racji wieku i postury traktowany był przez kolegów jako chłopiec na posyłki i kozioł ofiarny. Ponieważ posiadał najniższą rangę - szeregowca musiał wykonywać rozkazy swoich kolegów. Czuł się wykorzystywany ale nie dawał tego po sobie poznać. Zadania powierzone mu przez kolegów wykonywał chętnie cały czas licząc na możliwość otrzymania awansu. Plac Broni traktował jak swoją ojczyznę i był gotów bronić go z narażeniem własnego życia.

Nemeczek był nieśmiałym chłopcem jednak w trudnych sytuacjach był w stanie przewalczyć swoje ograniczenia i wykazać się odwagą i męstwem.  Zgłosił się na ochotnika na wyprawę wraz z Janoszem Boką do Ogrodu Botanicznego. Bohaterską postawą wykazał się też, gdy ujawnił się w obozie czerwonych koszul w trakcie gdy Deżo spotyka się z Ferim. Pomimo późniejszych konsekwencji Nemeczek wychodzi i ukrycia i nazywa Gereba zdrajcą. 

Ernest jest postacią uczciwą i lojalną, nigdy nie przeszedł do przeciwnej drużyny a będąc wyczerpany chorobą i gorączką zjawił się na Placu Broni, gdzie znacząco przyczynił się do zwycięstwa chłopców.

Nemeczek jest zdecydowanie postacią pozytywną dzięki swemu uporowi, lojalności i koleżeństwu.

Podobał Ci się ten artykuł?

Podziel się nim ze znajomymi. Im też może okazać się pomocny.