Chłopcy z Placu Broni

Charakterystyka Janosza Boki

Janosz Boka miał 14 lat i przywódcą chłopców z Placu Broni. Był bardzo opanowanym i spokojnym chłopcem a te cechy przyczyniły się do tego, że chłopcy wybrali go na swojego przewodniczącego i uważali za autorytet.  Janosz potrafił docenić poświęcenie i męstwo swoich kolegów a nawet chłopców z drużyny przeciwnej.

O przywództwo w grupie rywalizował z nim Deżo Gereb jednak zdawał sobie sprawę, że nie jest w stanie konkurować z osobą o takim charakterze jak Janosz. Posunął się więc do zdrady a pomimo, że Janosz dowiedział się o niej zachował tę informację w tajemnicy by nie narażać dobrego imienia kolegi na szwank. Zdrada sprawiła mu przykrość jednak był zdolny wybaczyć koledze.

Janosz miał talent do zażegnywania sporów pomiędzy kolegami i często z niego korzystał. Sprawiedliwie i obiektywnie oceniał członków swojej grupy ale siebie również potrafił potraktować surowo. Potrafił planować i myśleć strategicznie co udowodnił w sytuacji obrony Placu Broni. 

Pomimo silnych cech charakteru Janosz był także chłopcem wrażliwym. Przykrość sprawiła mi zdrada Gereba, płakał gdy umierał jego przyjaciel Nemeczek. Nie wstydził się łez co pokazuje, że jest dojrzały emocjonalnie.

Janosz Boka jest zdecydowanie pozytywnym bohaterem powieści "Chłopcy z Placu Broni"

Podobał Ci się ten artykuł?

Podziel się nim ze znajomymi. Im też może okazać się pomocny.