Chłopcy z Placu Broni

Charakterystyka Feriego Acza

Feri Acz był przywódcą czerwonych koszul, przeciwników grupy chłopców z Placu Broni. Grupa ta nosiła nazwę własnie od koloru koszuli, który nosił Feri. Czerwona koszula podkreślała jego wygląd - wysokiego, silnego i barczystego chłopaka. Wygląd Feriego wprawiał młodych chłopców w przerażenie. 

Feri był przyzwoitym chłopakiem, nie tolerował knucia intryg i podstępu. Na pomysł Deżo Gereba o przekupstwie stróża zareagował dezaprobatą. Uważał, że tylko i wyłącznie wygrana w boju ma sens. Nie podobały mu się także chuligańskie wybryki kolegów z jego grupy. Gdy bracia Pastorowie zabrali Nemeczkowi kluki do gry - zostali ukarani. Można więc stwierdzić, że Feri Acz był chłopcem sprawiedliwym. Niestety zdarzały się też sytuacje, w których na światło dzienne wychodziły jego negatywne cechy. Dopuścił do tego, by bracia Pastorowie wrzucili małego Nemeczka do stawu, nie dotrzymywał warunków umowy przetrzymywania jeńców podczas bitwy o plac.

Podczas bitwy o Plac, Feri wykazał się męstwem, choć w obliczu przegranej chciał uwolnić swoich kolegów pojmanych do niewoli. Porażka wzięła się ze zbytniej pewności siebie i wiary w stuprocentowe zwycięstwo grupy czerwonych koszul. Feri nie docenił swoich przeciwników, przez co cała grupa zasmakowała goryczy porażki a Feri stracił przywództwo. 

Postać Feriego jest niejednoznaczna. Z jednej strony jest surowy i straszny, z drugiej martwi się losami Nemeczka i przychodzi pod jego dom aby dowiedzieć się jak chłopiec się czuje.

Podobał Ci się ten artykuł?

Podziel się nim ze znajomymi. Im też może okazać się pomocny.