Bohaterowie - Kamienie na Szaniec

Tadeusz Zawadzki "Zośka"

Zawadzki urodził się 24 stycznia 1921 roku. Pochodził z rodziny inteligenckiej, jego ojciec był znanym chemikiem a matka działaczką społeczną. Cechowała go dziewczęca uroda, delikatne i regularne rysy twarzy i delikatna cera. Miał złociste włosy i niebieskie oczy. Posiadał doskonałe cechy przywódcze dlatego często przewodził akcjom zbrojnym. Miał zacięcie do uprawiania sportów, szczególnie tenisa, hokeja i strzelectwa. Dzięki swojemu uporowi pokonał lęk przed wodą i nauczył się pływać. Był ambitny, uparty i konsekwentny. Ludzie sami do niego lgnęli pomimo tego, że nie zabiegał o znajomości. Potrafił doskonale przewidywać konsekwencje działań dlatego jego plany zawsze były spójne i dopracowane. Pod wpływem działań wojennych stał się bardziej męski, zdecydowany i szorstki. Zginał 20 sierpnia 1943 roku pod Sieczychami.

Jan Bytnar "Rudy"

Bytnar urodził się 6 maja 1921 roku. Pochodził z rodziny inteligenckiej. Należał do zastępu harcerskiego "Buki", w którym był kucharzem. Cechował się dużą inteligencją, wrażliwością, powściągliwością i empatią. Pseudonim swój zyskał dzięki rudym włosom. Po wybuchu wojny włożył wiele wysiłku w pracę nad sobą dzięki czemu stał się osobą odważną, zdolną do stawienia czoła okrutnemu okupantowi. Wydarzenia wojenne sprawiły że bardzo zacieśnił znajomość z Tadeuszem Zawadzkim, który stał się jego największym przyjacielem. Chłopcy mieli podobny sposób myślenia i często współdziałali. Pełnił funkcję podporucznika AK, był członkiem organizacji "Wawer". Zmarł 30 marca 1943 roku w wyniku odniesionych ran podczas przesłuchań prowadzonych przez gestapo.

Aleksy Dawidowski "Alek"

Urodził się 3 listopada 1920 roku w rodzinie inteligenckiej.  Był bardzo wysoki, przez co zyskał sobie przydomek "Glizda". Był absolwentem jednej z najlepszych warszawskich szkół - gimnazjum im. Stefana Batorego. Należał do drużyny harcerskiej "Buki". Obecność w szeregach harcerzy ukształtowała jego osobowość. Stał się człowiekiem skoncentrowanym, opanowanym i trzeźwo myślącym. Alek był bardzo pracowity, pracował jako szklarz, rikszarz, drwal i pracownik fabryczny. Uwielbiał narty i był w tym sporcia na prawdę wybitny. Był człowiekiem odważnym, stanowczym, bezpośrednim i szczerym. Uwielbiał zadania dywersyjne, samotnie udało mi się sciągnąć z pomnika Mikołaja Kopernika hitlerowską mosiężną płytę. Posiadał zdolności przywódcze.  Wielkim problemem dla Alka było odbieranie życia, dręczyły go myśli o zabijaniu niemców i dużo czasu mu zajęło zanim przezwyciężył swoje blokady moralne. Zmarł 30 marca 1943 roku w wyniku ran odniesionych podczas akcji pod arsenałem.

Lechosław Domański "Zeus"

Urodził się 24 czerwca 1913 roku. Był przywódcą drużyny harcerskiej "Buki" oraz profesorem geografii w gimnazjum i liceum im. Stefana Batorego. Miał bardzo dobre stosunki ze swoimi wychowankami. Był wielkim patriotą. Wiedział, że jako profesor i wychowawca ma wpływ na kształt przyszłego społeczeństwa Polski więc starał się wypełniać swoje obowiązki jak najpieczołowiciej. Został aresztowany przez Sowietów i zginął najprawdopodobniej w okolicach maja 1941 roku w okolicach Mińska.

Podobał Ci się ten artykuł?

Podziel się nim ze znajomymi. Im też może okazać się pomocny.