Składniki pogody

Pogoda to stan atmosfery w danym miejscu i w czasie.  Składa się ona z 7 elementów, które możemy zmierzyć i na ich podstawie dokładnie ją opisać. 

 

Jakie mamy składniki pogody?

 • Temperatura powietrza
  Określa stopień nagrzania atmosfery. W naszym kraju podaje się ją w stopniach Celsjusza (°C), może też być wyrażana w stopniach Farenheita (°F). Temperaturę mierzymy za pomocą termometru.
 • Wilgotność powietrza
  Określa zawartość pary wodnej w powietrzu, podaje się ją w procentach(%). Do mierzenia wilgotności powietrza używamy wilgotnościomierzy (higrometrów).
 • Opady atmosferyczne
  Pomiaru opadów dokonuje się za pomocą deszczomierza (pluwiometru). Ilość opadów podajemy w milimetrach słupa wody albo w litrach na metr kwadratowy.
 • Ciśnienie atmosferyczne
  Jest to nacisk jaki wywiera powietrze na przedmioty znajdujące się pod nim. Do jego pomiarów stosujemy barometr, który najczęściej wyraża ciśnienie w hektopaskalach (hPa).
 • Zachmurzenie nieba
  Określa w jakim stopniu niebo jest pokryte chmurami oraz jakiego typu są to chmury. Zachmurzenie określamy stosując skalę od 0 do 8.
 • Usłonecznienie
  Usłonecznienie to czas, w którym na dane miejsce padają promienie słońca. Wyrażamy je w godzinach. Do pomiaru usłonecznienia używamy heliografu.
 • Wiatr
  Jest to ruch cząsteczek powietrza, które przemieszczają się dzięki różnicy ciśnień. Wiatr zawsze wieje z miejsca o wyższym ciśnieniu do miejsca o niższym ciśnieniu. Do pomiaru wiatru używamy wiatromierza (anemometru).

Teraz już wiesz jakie mamy składniki pogody oraz jakie urządzenia stosuje się do ich pomiarów.

Pamiętaj, że pogoda jest zawsze – może być ładna albo brzydka. Stwierdzenie „nie ma pogody” nie jest prawidłowe i nie należy go stosować.

 

Podobał Ci się ten artykuł?

Podziel się nim ze znajomymi. Im też może okazać się pomocny.