Notatka z geografii

Składniki pogody

Jakie są składniki pogody i jakich przyrządów używamy do ich pomiarów.

Pogoda to stan atmosfery w danym miejscu i w czasie.  Składa się ona z 7 elementów, które możemy zmierzyć i na ich podstawie dokładnie ją opisać. 

 

Jakie mamy składniki pogody?

  • Temperatura powietrza
    Określa stopień nagrzania atmosfery. W naszym kraju podaje się ją w stopniach Celsjusza (°C), może też być wyrażana w stopniach Farenheita (°F). Temperaturę mierzymy za pomocą termometru.
  • Wilgotność powietrza
    Określa zawartość pary wodnej w powietrzu, podaje się ją w procentach(%). Do mierzenia wilgotności powietrza używamy wilgotnościomierzy (higrometrów).
  • Opady atmosferyczne
    Pomiaru opadów dokonuje się za pomocą deszczomierza (pluwiometru). Ilość opadów podajemy w milimetrach słupa wody albo w litrach na metr kwadratowy.
  • Ciśnienie atmosferyczne
    Jest to nacisk jaki wywiera powietrze na przedmioty znajdujące się pod nim. Do jego pomiarów stosujemy barometr, który najczęściej wyraża ciśnienie w hektopaskalach (hPa).
  • Zachmurzenie nieba
    Określa w jakim stopniu niebo jest pokryte chmurami oraz jakiego typu są to chmury. Zachmurzenie określamy stosując skalę od 0 do 8.
  • Usłonecznienie
    Usłonecznienie to czas, w którym na dane miejsce padają promienie słońca. Wyrażamy je w godzinach. Do pomiaru usłonecznienia używamy heliografu.
  • Wiatr
    Jest to ruch cząsteczek powietrza, które przemieszczają się dzięki różnicy ciśnień. Wiatr zawsze wieje z miejsca o wyższym ciśnieniu do miejsca o niższym ciśnieniu. Do pomiaru wiatru używamy wiatromierza (anemometru).

Teraz już wiesz jakie mamy składniki pogody oraz jakie urządzenia stosuje się do ich pomiarów.

Pamiętaj, że pogoda jest zawsze – może być ładna albo brzydka. Stwierdzenie „nie ma pogody” nie jest prawidłowe i nie należy go stosować.

 

Powiązane testy