Głównym polem działania instytucji unijnych jest polityka (re)dystrybucyjna.
Nie
Tak
Nie
Integracja negatywna polega znoszeniu ograniczeń handlowych i wprowadzeniu zakazu ich używania.
Nie
Tak
Tak
W pierwszym okresie funkcjonowania Wspólnot działania istotną rolę odegrała integracja pozytywna.
Nie
Tak
Nie
Zasada wzajemnego uznawania polega na dopuszczaniu do obrotu produktu legalnie wytworzonego w innym państwie członkowskim mimo różnic pomiędzy regulacjami krajowymi odnoszącymi się do danego produktu.
Nie
Tak
Tak
Przeszkody w unijnym obrocie handlowym wynikające z różnic miedzy krajowymi przepisami regulującymi wprowadzanie do obrotu produktów są w UE bezwzględnie zakazane.
Nie
Tak
Nie
Główne źródło dochodów do budżetu unijnego stanowią razem tradycyjne zasoby własne i z tytułu VAT.
Nie
Tak
Nie
W 2015 r. Polska odnotowała najlepszą pozycję netto wobec budżetu unijnego, bo sięgającą ponad 2% jej DNB.
Nie
Tak
Nie
W 2015 r. znaczenie wydatków z budżetu unijnego było największe w przypadku Polski, bo kształtowały się na poziomie 3% DNB.
Nie
Tak
Nie
W 2015 r. największym płatnikiem do budżetu unijnego były Niemcy ze składką kształtującą się na poziomie ponad 24 mld EUR.
Tak
Nie
Tak
Z powodu konieczności równoważenia unijnego budżetu wydatki z niego są w praktyce obecnie ograniczone pułapem ok. 1 % unijnego DNB.
Tak
Nie
Tak
Efekty zewnętrzne polityki spójności w postaci stymulowania handlu przemawiają za decentralizacją tej polityki w ramach UE.
Tak
Nie
Nie
Dążenie do rozwoju obszarów wiejskich pod kątem przeciwdziałania globalnemu ociepleniu jest argumentem przemawiającym za prowadzeniem polityki rolnej na szczeblu unijnym.
Tak
Nie
Tak
Beneficjentami Funduszu Spójności są państwa członkowskie a nie regiony.
Tak
Nie
Tak
Kryterium kwalifikującym do uzyskania pomocy z Funduszu Spójności jest PKB/mieszkańca w kraju poniżej 75% średniej UE.
Nie
Tak
Nie
Z Funduszu Spójności dofinansowywane są projekty z zakresu infrastruktury transportu i ochrony środowiska.
Tak
Nie
Tak
Kryterium kwalifikującym do uzyskania pomocy z funduszy strukturalnych jest PKB/mieszkańca w kraju poniżej 90% średniej UE.
Tak
Nie
Nie
Pogłębianie integracji ekonomicznej zmniejszyło ryzyko zwiększenia się różnic w poziomie rozwoju gospodarczego regionów Unii.
Tak
Nie
Nie
Zasada dodatkowości pomocy unijnej oznacza, że z budżetu unijnego pokrywana jest jedynie część kosztu realizacji programów rozwoju regionalnego.
Nie
Tak
Tak
Decyzje związane ze wspólną polityką rolną podejmują instytucje unijne w ramach kompetencji powierzonych im przez państwa członkowskie.
Nie
Tak
Tak
Dostęp do unijnego rynku wewnętrznego importowanych artykułów rolnych jest głównie ograniczony zmiennymi opłatami wyrównawczymi.