Pytania i odpowiedzi

Integracja europejska

Zebrane pytania i odpowiedzi do zestawu.
Ilość pytań: 90 Rozwiązywany: 3362 razy
Pytanie 1
Wśród 6 państw zachodnioeuropejskich, które założyły pierwszą po II wojnie światowej wspólnotę gospodarczą, były: Austria, Niemcy i Włochy.
Nie
Pytanie 2
Karta praw podstawowych obowiązuje od 2009 r.
Tak
Pytanie 3
W unii celnej państwa członkowskie znoszą we wzajemnych obrotach towarowych cła i inne ograniczenia, zachowując autonomiczną politykę handlową wobec państw trzecich.
Nie
Pytanie 4
Pierwszym ugrupowaniem integracyjnym utworzonym w Europie Zachodniej po II wojnie światowej, posiadającym wśród swoich organów instytucję o charakterze ponadnarodowym, była Europejska Wspólnota Gospodarcza.
Nie
Pytanie 5
Wśród głównych celów Unii Europejskiej znajduje się ustanowienie rynku wewnętrznego.
Nie
Pytanie 6
W UE odnajdziemy różne formy integracji gospodarczej od strefy wolnego handlu po unię gospodarczą i walutową.
Nie
Pytanie 7
Unia celna jest bardziej zaawansowaną formą integracji gospodarczej niż strefa wolnego handlu.
Tak
Pytanie 8
Podstawowymi traktatami UE są Traktat o Unii Europejskiej i Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej.
Tak
Pytanie 9
Integracja gospodarcza jest procesem ujednolicania gospodarek narodowych, w wyniku którego powstaje wyodrębniająca się z otoczenia całość.
Nie
Pytanie 10
Z przedstawionego w module materiału wynika, że w Europie Zachodniej największe straty gospodarcze w wyniku II wojny światowej poniosła Francja.
Nie
Pytanie 11
Francja dwukrotnie stanęła na drodze Wielkiej Brytanii do Wspólnot z powodu lęku przed konkurencją ze strony przemysłu brytyjskiego.
Nie
Pytanie 12
Wśród państw należących do UE znajduje się Słowenia, Słowacja i Serbia.
Nie
Pytanie 13
Polska została członkiem UE 1 maja 2004 r.
Tak
Pytanie 14
Pojawienie się nowych strumieni handlu między krajami tworzącymi preferencyjne ugrupowanie handlowe na skutek zniesienia ograniczeń handlowych nazywamy efektem kreacji handlu.
Nie
Pytanie 15
Efekt przesunięcia nie jest korzystny dla konsumentów z krajów członkowskich ugrupowania preferencyjnego.
Nie
Pytanie 16
Z powodu utworzenia unii celnej tracą krajowi dostawcy nieprowadzący działalności eksportowej, kraje trzecie (nie uczestniczące w unii), budżet krajowy.
Tak
Pytanie 17
Na utworzeniu unii celnej zyskują eksporterzy z kraju członkowskiego dzięki wyższym cenom w dostawach na rynki innych krajów członkowskich oraz zwiększeniu wolumenu tych dostaw.
Tak
Pytanie 18
Jednym z pierwszych skutków utworzenia unii celnej będzie wzrost efektywności przedsiębiorstw krajowych wywołany ich restrukturyzacją dostosowującą do działania w warunkach wzrostu konkurencji ze strony przedsiębiorstw z innych krajów członkowskich.
Nie
Pytanie 19
Im bardziej rozwinięte i podobne pod względem wyposażenia w czynniki wytwórcze są integrujące się kraje, tym korzyści osiągnięte przez nie z integracji są większe.
Tak
Pytanie 20
Specjalizacja międzygałęziowa umożliwia krajom członkowskim ugrupowania preferencyjnego szybciej wykorzystać szanse powstałe po zniesieniu barier handlowych.
Nie

Powiązane tematy

#integracjaeuropejska