cera normalna
Zdrowo różowa, napięta, gładka, jędrna, nie widać naczynek krwionośnych, brak plam barwnikowych, dobrze reaguje na warunki atmosferyczne, mydło i wodę. Występuje w wieku dojrzewania.
cera sucha
Jasna, cienka, małoelastyczna, może się łuszczyć, reaguje zaczerwienieniem na warunki atmosferyczne, wodę i mydło. Szybko się starzeje, produkuje zbyt małe ilości naturalnych tłuszczów przez skórę, co z wiekiem się nasila. Zagrożenie to promienie UV, powietrze z grzejników.
cera tłusta
Szarożółta, gruba, słaboukrwiona, powierzchnia błyszcząca. Dobzre reaguje na warunki atmosferyczne, mydło i wodę. Późno występują zmarszczki. Wpływają na nią stres, hormony, zaburzenia układu trawiennego. Wygląda nieestetycznie, ma skłonność do trądziku.
cera mieszana
Ma cechy cery suchej i tłustej. Tłusta jest strefa T, natomiast suche policzki. Jest trudna w pielęgacji, gdyż trzeba stosować zalecenia jak dla cery suchej i tłustej.
cera naczynkowa
Jest to cera sucha jak i mieszana. Ma zwiększoną przepuszczalność naczyń krwionośnych. Często pojawia się rumień, pieczenie, uczucie rozgrzania. Z czasem rumień się utrwala i jest trwały. Jest to cera delikatna, trudna w pielęgnacji.
cera wrażliwa
Wrażliwość może być nabyta lub wrodzona. Reaguje zaczerwienieniem na wodę i mydło. Ma na nią wpływ też zanieczyszczenie środowiska, opalanie, solarium, stres, zła dieta, używki, zła pielęgnacja.
cera starcza
Cienka, sucha, małoelastyczna, zwiotczała, obwisła, chropowata. Ma głębokie zmarszczki, przebarwienia, odbarwienia, plamy soczewicowate, brodawki, łojotokowe zmiany zastoinowe.
cera zniszczona
Szara, pozbawiona blasku, ma zakłócenia w procesie oddychania. Wpływają na nią czynniki zewnętrzne: zła dieta, używki.
cera atroficzna
Może powstawać spontanicznie lub w skutek chorób skóry, leczenia kortysteroidami lub zaburzeń hormonalnych. Cera jest delikatna, wrażliwa, sucha i zniszczona.
cera męska
Jest pod wpływem androgenów, tłusta, mieszana lub wrażliwa. Później się starzeje.
cera trądzikowa
Obecność zaskórników w obrębie mieszków włosowych. U chłopców występuje częściej, między 12-14 rokiem życia