otoczenie sprzyjające nauce czyli na przykład miejsce w jakim się znajdujemy (szkole jak i domowe) oraz obiekty znajdujące się w nim. Są to fizyczne przedmioty wspierające proces nauczania. Ponadto pod wpływem rozwoju nauki środowisko ulega przemianom
Pytanie 2
dążenie do osiągnięcia celów praktycznych, czyn jest pożyteczny gdy przyczynia się do redukcji cierpienia, pomnaża przyjemności społeczeństwa, nie pokazuje związku miedzy teorią i praktyką
Pytanie 3
uporządkowanie jakiegoś zbioru przedmiotów wg występujących w nim typów, nauka o typach. Stanowi składową część nauk o człowieku: psychologii, pedagogiki, socjologii, antropologii i fizjologii.
Pytanie 4
synonimem jest pojęcie wiedzy, jest to ogólna koncepcja oparta na poznaniu i zrozumieniu istotnych czynników tworzących rzeczywistość. Teoria jest rezultatem działalności badawczej.
Pytanie 5
dział pedagogiki, który zajmuje się wychowaniem i kształceniem osób niesłyszących
Pytanie 6
instytucja oświatowo-wychowawcza; kształci i wychowuje stosownie do norm edukacyjnych danego społeczeństwa
Pytanie 7
teoria i kierunek badań o różnych dyscyplinach naukowych, kładących nacisk na analizę struktury badanych zjawisk. Celem było dotarcie do najogólniejszych zasad rządzących kulturą i życiem społecznym.
Pytanie 8
pogląd filozoficzny według, którego źródłem poznania są wrażenia zmysłowe. Rozumiane są jako odbicie rzeczywistości lub jako jedyna dostępna rzeczywistość. (Słownik Języka Polskiego PWN, str.185)
Pytanie 9
wyrażanie własnych poglądów i uprzedzeń o rzeczach, ludziach i sprawach osobistych odczuć.
Pytanie 10
praca własna człowieka nad kształtowaniem poglądów, charakteru, postaw i osobowości. Stosownie do norm etycznych, kryteriów i ideałów.
Pytanie 11
bezstronność, postawa wolna od uprzedzeń
Pytanie 12
oddziaływanie zmierzające do przywrócenia pełni sił, ważności i prawomocności.
Pytanie 13
kierunek psychologiczny, wg którego różne funkcje psychiczne są ściśle ze sobą związane. Nurt akceptujący bezwarunkową wartość osoby ludzkiej.
Pytanie 14
działalność wychowawcza obejmująca ludzi źle przystosowanych do życia społecznego mająca na celu ich adaptację, ponowne włączenie do życia społecznego kogoś kto był pozbawiony przez pewien czas uczestniczenia w nim (np. skutek odbywania kary w więzieniu) (Słownik Języka Polskiego PWN, str. 46).
Pytanie 15
dział pedagogiki, który zajmuje się wychowaniem i kształceniem osób niewidomych
Pytanie 16
objęcie ogółu obywateli kształceniem na poziomie podstawowym, średnim i wyższym
Pytanie 17
(nowe wychowanie) prąd pedagogiczny którego założeniem jest skoncentrowanie treści i metod kształcenia z psychicznymi właściwościami dziecka
Pytanie 18
dział pedagogiki dotyczący nauczycieli, osobowości nauczyciela, dobór kandydatów na nauczycieli, ich kształcenie i rozwój
Pytanie 19
organizowanie jakichś działań, procesów w taki sposób, aby dały jak największe efekty przy jak najmniejszych nakładach, Słownik wyrazów obcych, strona 679
Pytanie 20
rozwój osobniczy obejmujący kolejne przemiany organizmu od chwili jego powstania poprzez okres młodości, dojrzałości do końca życia. (Nowy Słownik Pedagogiczny, str. 288).