Strona 18

Informatyka Stosowana

Przejdź na Memorizer+
W trybie testu zyskasz:
Brak reklam
Quiz powtórkowy - pozwoli Ci opanować pytania, których nie umiesz
Więcej pytań na stronie testu
Wybór pytań do ponownego rozwiązania
Trzy razy bardziej pojemną historię aktywności
Aktywuj
Pytanie 137
Układ próbkująco-pamiętający
b. jest wykorzystywany w przetwornikach C/A do utrzymywania wartości napięcia wyjściowego w trakcie wpisywania nowej wartości do rejestru wejściowego
a. jest wykorzystywany w przetwornikach A/C jako podstawowy obwód zamieniający wartość analogową na cyfrową
d. spełnia funkcję pomocniczą w przetworniku A/C kompensacyjnym. Porównuje, a następnie podtrzymuje wynik porównania w obwodzie kompensacyjnym.
c. jest to obwód podtrzymujący stałą wartość napięcia na wejściu przetwornika A/C w czasie pojedynczego cyklu przetwarzania jej na wartość cyfrową M
Pytanie 138
Parametry opisujące przetwornik A/C jak rozdzielczość i dokładność to
b. parametry opisujące jakość przetwornika. Dokładność wynika z długości słowa wyjściowego, natomiast rozdzielczość ze stosunku dokładności do wartości mierzonej wyrażonej w procentach. Przykładowo przetwornik 10 bitowy o zakresie 0 – 5V ma dokładność =5/1024 =4,88mV , a przy mierzonej wartości Ux = 0,5V rozdzielczość to = 0,0488*100%/0,5 = 0,976%
c. parametry opisujące jakości pomiaru ale w innych jednostkach. Rozdzielczość przetwarzania podaje jaka jest najmniejsza wartość, jaką można zmierzyć przetwornikiem, wyrażona w voltach, natomiast dokładność to to samo tylko wyrażone w procentach maksymalnej wartości zakresu. Przykładowo przetwornik 10 bitowy o zakresie 0 – 5V ma rozdzielczość =5/1024 =4,88mV , natomiast dokładność = 0,0488*100%/0,5 = 0,976% .
a. dokładnie to samo. Opisuje dokładność przetwarzania i wynika bezpośrednio z tego ilu bitowy jest przetwornik. Przykładowo przetwornik 10 bitowy o zakresie 0 – 5V ma dokładność =5/1024 =4,88mV
d. parametry opisujące jakości pomiaru. Rozdzielczość jest to najmniejsza wartość jaką rozróżnia przetwornik wyrażona w voltach (tzw. kwant). Dokładność jest parametr opisujący maksymalne błędy pomiarowe, zależny zarówno od rozdzielczości jak i liniowości przetwarzania oraz innych błędów przetwarzania.
Pytanie 139
Kryterium Nyquista w przetwarzaniu sygnału analogowego na cyfrowy:
a. mówi, że wartość skuteczna sygnału mierzonego nie może być większa niż połowa maksymalnego napięcia wejściowego
d. mówi, że wartość szczytowa sygnału mierzonego nie może być większa niż połowa maksymalnego napięcia wejściowego ( )
maksymalna częstotliwość mierzonego sygnału nie może być większ niż połowa częstotliwości próbkowania
b. maksymalna częstotliwość mierzonego sygnału nie może być większa niż dwukrotność częstotliwości próbkowania
Pytanie 140
Aby pomiar wartości analogowej był jak najbardziej dokładny należy
d. stosować przetwornik A/C z obwodem kompensacyjnym, którego główną cechą jest automatyczne kompensowanie błędów liniowości i nieliniowości przetwornika
c. wykonać pomiar kilkukrotnie na różnych zakresach pomiarowych i wyciągnąć średnią. Minimalizuje się w ten sposób różne błędy związane z przetwarzaniem (między innymi dyskretyzacji, liniowości i przypadkowy)
a. dobrać zakres pomiarowy tak, aby napięcie mierzone było w dolnym zakresie wartości. Unika się wtedy błędów nieliniowości przetwarzania
b. dobrać zakres pomiarowy tak, aby napięcie mierzone było w górnym zakresie wartości. Minimalizuje się wtedy błędy dyskretyzacji.
Pytanie 141
Przetwornik A/C kompensacyjny
d) jest inną nazwą przetwornika całkującego. Różnica polega na zastosowaniu w miejsce klasycznych kondensatorów diod pojemnościowych umożliwiających sterowanie zmianę pojemności (kompensowanie).
b) wykonuje pomiar przez porównanie napięcia mierzonego z napięciem odniesienia wytworzonego przez układ oparty o diodę zenera skompensowaną termicznie. Wynikiem pomiaru jest współczynnik wielokrotności napięcia mierzonego względem napięcia odniesienia uzyskiwany z obwodu ujemnego sprzężenia zwrotnego wzmacniacza operacyjnego podnoszącego wartość napięcia odniesienia.
c) zbudowany jest z przetwornika C/A i komparatora. Wartość napięcia tego przetwornika jest cyklicznie zwiększana i porównywana z wejściowym, aż przekroczy wartość napięcia mierzonego. Wynikiem pomiaru jest ostatnia wartość jaka została podana na wejście przetwornika C/A.
a) wykonuje pomiar przez odjęcie od napięcia mierzonego, napięcia kondensatora ładowanego prądem o stałej wartości. Wynikiem pomiaru jest czas w jakim wynik tego porównania osiągnie wartość 0. Czas ten jest wprost proporcjonalny do mierzonego napięcia.
Pytanie 142
W modelu TCP/IP istnieje warstwa Aplikacji, która odpowiada warstwom:
d) Aplikacji i Łącza danych modelu OSI/ISO,
c) Aplikacji, Prezentacji i Sieciowej modelu OSI/ISO
a) Aplikacji, Prezentacji i Sesji modelu OSI/ISO,
b) Aplikacji, Sesji i Transportu modelu OSI/ISO,
Pytanie 143
Który z protokołów stosu TCP/IP odpowiada warstwie sieciowej modelu OSI/ISO?
a) Transportowy,
c) Aplikacji
b) Internetu,
d) Dostępu do sieci
Pytanie 144
Która z warstw modelu OSI/ISO korzysta z adresów sprzętowych?
a) Aplikacji,
c) Prezentacji,
d) Łącza danych
b) Sesji,