Strona 5

Wstęp Do Prawoznastwa

Pytanie 33
Problem kompetencji Prezydenta RP do odwoływania Przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji pod rządami poprzedniej regulacji prawnej (przepisy przewidywały kompetencję Prezydenta do powołania Przewodniczącego KRRiT, nic nie wspominając o kompetencji do jego odwołania) był problemem:
teorytycznoprawny
socjotechniczny
dogmatycznoprawny
Pytanie 34
Jeśli przyjąć wariant tzw. minimalistyczny polityki prawa, tj. zakładający, że problemy z zakresu polityki prawa polegają m.in. na doborze przez prawodawcę odpowiednich metod regulacji (np. wyborze między cywilistyczną a administratywistyczną metodą regulacji), to problemy polityki prawa należeć będą do zagadnień:
teoretycznych prawoznawstwa,
socjotechnicznych
filozoficznych
Pytanie 35
Pytanie: „Czy ustawa o podatku dochodowym sprawiedliwie rozkłada ciężary fiskalne między przedsiębiorców, płacących tzw. podatek liniowy, a resztą społeczeństwa, płacącą podatki według ogólnych stawek 18 i 32%?” podejmuje problem:
z dziedziny aksjologii prawa
metodologii prawoznawstwa.
dogmatyki prawa
Pytanie 36
Pytanie: „Czy w świetle aktualnie obowiązujących przepisów podlega ochronie tzw. prawo własności pięter nabyte pod rządami Kodeksu Napoleona?” jest pytaniem:
dogmatycznoprawnym
historycznoprawnym
Pytanie 37
Prawodawca uznał, że najskuteczniejszym sposobem ograniczenia zjawiska społecznego alkoholizmu będzie wprowadzenie ograniczenia możliwości zakupu alkoholu w pewnym miejscach oraz w określonym czasie (w trakcie świąt narodowych, większych imprez sportowych, w miejscach znajdujących się w pobliżu placówek oświatowych etc.). Brak skuteczności tego rodzaju ograniczeń oznacza, iż prawodawca wadliwie rozstrzygnął problem:
dogmatycznoprawny,
filozoficznoprawny,
socjotechnicznym
Pytanie 38
Ustalenie wspólnych elementów znaczeniowych pojęcia „obowiązywanie”, obecnych w różnych szczegółowych naukach prawnych, jest problemem
teorii prawa
z zakresu metodologii nauk prawnych
dogmatyki prawa
Pytanie 39
Wypowiedź: „Istotą prawa jest wspieranie dążenia do osiągnięcia powszechnego dobra, czyli tworzenie takich warunków, aby członkowie społeczeństwa mieli możność maksymalnego osiągania wartości podstawowych i realizacji innych rozsądnych celów” jest charakterystyczna dla:
pomocniczych dyscyplin prawoznawstwa,
analitycznej teorii prawa,
filozofii prawa
Pytanie 40
Rozstrzyganie zagadnień interpretacji | i systematyzacji na poziomie poszczególnych tekstów obowiązujących aktów normatywnych należy do podstawowych zadań:
ogólnej nauki o prawie
dogmatyki pawa
nauk historycznoprawnych
Przejdź na Memorizer+
W trybie testu zyskasz:
Brak reklam
Quiz powtórkowy - pozwoli Ci opanować pytania, których nie umiesz
Więcej pytań na stronie testu
Wybór pytań do ponownego rozwiązania
Trzy razy bardziej pojemną historię aktywności
Aktywuj