Strona 5

ANALIZA PODATKOWA - MROCZKOWSKI

Pytanie 33
33. Zaliczenie w sposób przyspieszony ceny nabycia hali produkcyjnej będącej używanym od 10 lat środkiem trwałym do kosztów uzyskania przychodów możliwe jest poprzez wybór:
b) odpisów amortyzacyjnych według metody degresywnej,
c) odpisów według indywidualnych stawek amortyzacyjnych.
a) odpisów amortyzacyjnych według metody liniowej,
Pytanie 34
34. Amortyzując samochody osobowe podatnicy mogą stosować:
a) metodę amortyzacji liniowej oraz metodę opartą o stawki indywidualne dla używanych lub ulepszonych samochodów osobowych,
b) metodę amortyzacji liniowej, w tym z możliwością podwyższania i obniżania tych stawek, oraz metodę degresywną,
c) wyłącznie metodę amortyzacji liniowej.
Pytanie 35
35. Wybór degresywnej metody amortyzacji podatkowej, zamiast metody liniowej, przez podatnika uzyskującego dochody podatkowe opodatkowane według proporcjonalnej 19% stawki powoduje powstanie:
b) ujemnego niepodatkowego efektu odsetkowego,
a) korzystnego dla podatnika podatkowego efektu odsetkowego,
c) efektu progresji.
Pytanie 36
36. Jan Kowalski będący rezydentem podatkowym w Polsce zawarł umowę o pracę ze spółką mającą siedzibę w Wielkiej Brytanii i wykonywał pracę wyłącznie na obszarze Polski. Dochody osiągnięte z tego źródła zostaną opodatkowane:
b) wyłącznie w Wielkiej Brytanii,
a) wyłącznie w Polsce,
c) zarówno w Wielkiej Brytanii, jak i w Polsce, przy czym w państwie rezydencji znajduje zastosowanie odpowiednia metoda unikania podwójnego opodatkowania.
Pytanie 37
37. Podatnik rozpoczynający działalność gospodarczą w zakresie doradztwa podatkowego może wybrać opodatkowanie:
c) w formie karty podatkowej albo na zasadach ogólnych.
a) wyłącznie według zasad ogólnych (skala progresywna albo tzw. podatek liniowy),
b) w formie karty podatkowej, ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych albo na zasadach ogólnych,
Pytanie 38
38. Spółka kapitałowa mająca siedzibę w Polsce nabywa towary od spółki kapitałowej (podmiot powiązany) mającej siedzibę w państwie nienależącym do Unii Europejskiej. Organ podatkowy państwa obcego zakwestionował cenę transferu, uznając za zgodną z zasadą arm’s length cenę w wysokości wyższej niż ustalona między stronami. Polska nie zawarła umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania z państwem rezydencji podmiotu powiązanego. Podwójne opodatkowanie zakwestionowanej części wynagrodzenia:
a) może zostać wyeliminowane w ramach procedury wzajemnego porozumiewania na podstawie Konwencji z dnia 23 lipca 1990 r. w sprawie eliminowania podwójnego opodatkowania w przypadku korekty zysków przedsiębiorstw powiązanych,
c) nie zostanie wyeliminowane.
b) zostanie wyeliminowane w przypadku, gdy warunki określone przez administrację podatkową państwa rezydencji podmiotu powiązanego są zgodne z warunkami, jakie uzgodniłyby niezależne podmioty,
Pytanie 39
39. Spółka kapitałowa ALFA mająca siedzibę w Warszawie prowadzi dochodową działalność handlową oraz wybrała opłacanie zaliczek na podatek dochodowy w formie uproszczonej według art. 25 ust. 6 i n. ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. ALFA może uprawdopodobnić w roku podatkowym 200x nieściągalność wierzytelności z tytułu dostawy towarów i tym samym dokonać odpisu aktualizującego w wysokości 100.000 zł uznanego dla celów podatkowych. Alternatywnie Alfa może oczekiwać na wydanie przez komornika postanowienia o nieściągalności i w ten sposób udokumentować nieściągalność wierzytelności w roku podatkowym 200x+1 r. Jako doradca podatkowy uznasz, że:
b) uprawdopodobnienie w roku podatkowym 200x nieściągalności wierzytelności z tytułu dostawy towarów spowoduje powstanie niekorzystnego dla podatnika efektu odsetkowego, wynikającego z możliwości ulokowania oszczędności podatkowej,
a) uprawdopodobnienie w roku podatkowym 200x nieściągalności wierzytelności z tytułu dostawy towarów spowoduje powstanie korzystnego dla podatnika efektu odsetkowego, wynikającego z możliwości ulokowania oszczędności podatkowej,
c) dokonanie odpisu aktualizującego uznanego dla celów podatkowych, niezależnie od tego, czy w roku podatkowym 200x nieściągalność wierzytelności zostanie uprawdopodobniona, nie spowoduje powstania żadnych podatkowych efektów odsetkowych.
Pytanie 40
40. ALFA spółka z o.o. jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług (VAT) zidentyfikowanym na potrzeby transakcji wewnątrz-unijnych. W celu świadczenia usług ALFA wywiozła jedną z maszyn produkcyjnych ze swojej siedziby w Warszawie do swojego oddziału w Sztokholmie (Szwecja), niebędącego odrębnym podatnikiem podatku od wartości dodanej. Maszyna ta będzie tam czasowo używana przez okres 18 miesięcy. W związku z przemieszczeniem maszyny z terytorium Polski ALFA powinna wykazać:
a) polski VAT według stawki 0%,
c) polski VAT według stawki podstawowej.
b) przemieszczenie nie podlega opodatkowaniu VAT,
Przejdź na Memorizer+
W trybie testu zyskasz:
Brak reklam
Quiz powtórkowy - pozwoli Ci opanować pytania, których nie umiesz
Więcej pytań na stronie testu
Wybór pytań do ponownego rozwiązania
Trzy razy bardziej pojemną historię aktywności
Aktywuj