Strona 6

Prawo finansowe sgh

Przejdź na Memorizer+
W trybie testu zyskasz:
Brak reklam
Quiz powtórkowy - pozwoli Ci opanować pytania, których nie umiesz
Więcej pytań na stronie testu
Wybór pytań do ponownego rozwiązania
Trzy razy bardziej pojemną historię aktywności
Aktywuj
Pytanie 41
4. Która z wymienionych czynności prawnych nie jest czynnością obrotu dewizowego: a) zawarcie między rezydentem i nierezydentem w złotówkach umowy sprzedaży nieruchomości położonej w Polsce, b) dokonanie przez nierezydenta na rzecz rezydenta darowizny nieruchomości znajdującej się za granicą, c) uczynienie przez rezydenta w testamencie zapisu na rzecz innego rezydenta mającego za przedmiot określoną kwotę w walucie obcej.
b) dokonanie przez nierezydenta na rzecz rezydenta darowizny nieruchomości znajdującej się za granicą,
a) zawarcie między rezydentem i nierezydentem w złotówkach umowy sprzedaży nieruchomości położonej w Polsce,
c) uczynienie przez rezydenta w testamencie zapisu na rzecz innego rezydenta mającego za przedmiot określoną kwotę w walucie obcej.
Pytanie 42
5. Ogólnych zezwoleń dewizowych udziela: a) minister właściwy do spraw finansów publicznych w drodze rozporządzenia, b) Prezes Narodowego Banku Polskiego w drodze rozporządzenia, c) Prezes Narodowego Banku Polskiego w drodze decyzji.
c) Prezes Narodowego Banku Polskiego w drodze decyzji.
b) Prezes Narodowego Banku Polskiego w drodze rozporządzenia,
a) minister właściwy do spraw finansów publicznych w drodze rozporządzenia,
Pytanie 43
6. Otwarcie przez rezydenta rachunku w banku mającym siedzibę w kraju trzecim wymaga indywidualnego zezwolenia dewizowego, jeżeli następuje: a) w czasie pobytu w kraju trzecim, b) w związku z prowadzeniem w kraju trzecim działalności w zakresie promocji i reklamy działalności gospodarczej prowadzonej przez rezydenta w kraju, c) w celu dokonywania za pośrednictwem takiego rachunku rozliczeń z tytułu kupna i sprzedaży towarów w kraju trzecim.
b) w związku z prowadzeniem w kraju trzecim działalności w zakresie promocji i reklamy działalności gospodarczej prowadzonej przez rezydenta w kraju,
c) w celu dokonywania za pośrednictwem takiego rachunku rozliczeń z tytułu kupna i sprzedaży towarów w kraju trzecim.
a) w czasie pobytu w kraju trzecim,
Pytanie 44
7. Kontroli Narodowego Banku Polskiego nie podlega: a) działalność kantorowa, b) wykonywanie przez rezydentów obowiązku sprawozdawczego w zakresie dokonywanego obrotu dewizowego z zagranicą, c) przestrzeganie przez rezydentów i nierezydentów ograniczeń i obowiązków przewidzianych w ustawie – Prawo dewizowe.
b) wykonywanie przez rezydentów obowiązku sprawozdawczego w zakresie dokonywanego obrotu dewizowego z zagranicą,
a) działalność kantorowa,
c) przestrzeganie przez rezydentów i nierezydentów ograniczeń i obowiązków przewidzianych w ustawie – Prawo dewizowe.
Pytanie 45
8. Indywidualnych zezwoleń dewizowych udziela: a) minister właściwy do spraw finansów publicznych, b) Prezes NBP, c) uprawniony bank.
c) uprawniony bank.
a) minister właściwy do spraw finansów publicznych,
b) Prezes NBP
Pytanie 46
9. Pracownicy NBP mogą przystąpić do kontroli po okazaniu: a) legitymacji służbowej, b) postanowienia o wszczęciu postępowania kontrolnego, c) legitymacji służbowej i doręczeniu pisemnego upoważnienia dyrektora oddziału NBP prowadzącego kontrolę
b) postanowienia o wszczęciu postępowania kontrolnego,
a) legitymacji służbowej,
c) legitymacji służbowej i doręczeniu pisemnego upoważnienia dyrektora oddziału NBP prowadzącego kontrolę
Pytanie 47
10. W przypadku stwierdzenia w toku kontroli wykonywanej przez NBP rażącego naruszenia warunków indywidualnego zezwolenia dewizowego kontrolerzy występują do dyrektora oddziału NBP, który wydał takie zezwolenie, o: a) wymierzenie kary grzywny, b) uchylenie wydanego zezwolenia, c) czasowe zawieszenie działalności gospodarczej prowadzonej przez kontrolowany podmiot.
c) czasowe zawieszenie działalności gospodarczej prowadzonej przez kontrolowany podmiot.
a) wymierzenie kary grzywny,
b) uchylenie wydanego zezwolenia
Pytanie 48
11. Działalność kantorową może wykonywać: a) wyłącznie osoba fizyczna, b) wyłącznie osoba prawna, c) osoba fizyczna, która nie została prawomocnie skazana za przestępstwo skarbowe albo za przestępstwo popełnione w celu osiągnięcia korzyści majątkowej lub osobistej.
c) osoba fizyczna, która nie została prawomocnie skazana za przestępstwo skarbowe albo za przestępstwo popełnione w celu osiągnięcia korzyści majątkowej lub osobistej.
b) wyłącznie osoba prawna,
a) wyłącznie osoba fizyczna,