Strona 5

Inżynieria genetyczna

Pytanie 33
Przy pomocy techniki primer extension można mapować 5’ koniec transkryptu. W tym samym celu można też posłużyć się techniką wykorzystującą nukleazę S1 (S1 mapping). Która z podanych poniżej czynności/informacji nie ma miejsca ( nie jest prawdziwa) w przypadku pierwszej z wymienionych technik?
Wariant tej techniki może być użyty do mapowania 3’ końca transkryptu
Reakcja przy udziale rekombinowanego enzymu posiadającego aktywność enzymu używanego przez retrowirusy do syntezy DNA na matrycy RNA
Znakowanie DNA
Denaturacja DNA i elektroforeza
Hybrydyzacja
Pytanie 34
Które z twierdzeń dotyczących reakcji łańcuchowej polimeryzacji (PCR) są prawdziwe?
Cykl PCR obejmuje trzy etapy: denaturację w temperaturze 95 st. C, hybrydyzację w temperaturze zależnej od długości startera oraz elongację, którą zwykle prowadzi się w temperaturze 72 st. C.
PCR może być wykorzystywany podczas mutagenezy ukierunkowanej sterowanej przez oligonukleotydy
W przeciwieństwie do reakcji sekwencjonowania DNA metodą dideoksy, PCR wymaga dwóch starterów, które są do siebie komplementarne.
Może być wykorzystana do wykrywania rearanżacji chromosomalnych powodujących niektóre formy białaczek.
Mieszanina reakcyjna PCR zawiera m. in. trifosforany czterech rybonukleotydów i polimerazę DNA.
Pytanie 35
Wektor kosmidowy został poddany ligacji z fragmentami DNA o przypadkowej (różnej) długości w celu przygotowania biblioteki genomowej człowieka. Maksymalna długość insertów składających się na bibliotekę będzie najprawdopodobniej wynosić:
40 kb
23 kb
150 kb
8 kb
15 kb
Pytanie 36
W pewnym laboratorium postanowiono zidentyfikować w bibliotece cDNA pochodzącej z komórek człowieka klon odpowiadający genowi XYZ. W tym celu postanowiono posłużyć się techniką hybrydyzacji z użyciem sondy, będącej fragmentem cDNA genu homologicznego, zidentyfikowanego uprzednio podczas analizy klonów, pochodzących z biblioteki otrzymanej z komórek Drosophila melanogaster. Jaka, Twoim zdaniem, powinna być temperatura hybrydyzacji sondy z repliką biblioteki, zawierającej klon poszukiwanego genu, wykonaną na krążku nitrocelulozowym?
Podczas hybrydyzacji temperatura powinna wynosić 98 st. C.
Nie można tego powiedzieć dysponując tylko informacjami podanymi w zadaniu.
Taka sama jak temperatura hybrydyzacji sondy z klonem Drosophila.
Niższa od temperatury hybrydyzacji sondy z klonem Drosophila.
Wyższa od temperatury hybrydyzacji sondy z klonem Drosophila
Pytanie 37
Które z podanych poniżej enzymów będą dawały produkty, które można poddać, bez dodatkowych zabiegów, radioaktywnemu znakowaniu przy pomocy [α32P]-dATP i fragmentu Klenowa? W nawiasach podano sekwencje, dla uproszczenia tylko jednej z nici, rozpoznawanej przez odpowiednie enzymy, gwiazdka oznacza położenie trawionego wiązania fosfodiestrowego.
EcoRI(GA*ATTC)
PstI(CTGCA*G)
BglII(A*GATCT)
cSmaI(CCC*GGG)
HpaII(C*CGG)
Pytanie 38
Które z podanych poniżej informacji są prawdziwe w odniesieniu do ligacji fragmentów DNA o koncach tępych przy pomocy topoizomerazy DNA?
reakcja ligacji przy pomocy topoizomerazy skutkuje powstaniem rekombinowanego DNA, w którym brakuje dwóch wiązań fosfodiestrowych,( wiązania te są formowane, po transformacji, przez geny komórki bakteryjnej
tworzy 4 wiązania fosfodiestrowe
wektor przygotowany do ligacji przy pomocy topoizomerazy, może też być, bez żadnych dodatkowych zabiegów, użyty do ligacji z syntetycznym ds. oligonukleotydem, przy pomocy ligazy T4
fragmenty DNA poddawane ligacji z wektorem, przy pomocy topoizomerazy, muszą posiadać końce tępe, pozbawione reszt kwasu fosforowego
produkty nie posiadają 4 wiązań fosfodiestrowych
ligacja tego typu wymaga wektora, który musi byc poddany linearyzacji przy pomocy enzymu restrykcyjnego dającego produkty o końcach tępych
Pytanie 39
Wektor będący pochodną faga lambda (lambda EMBL4; replacement vector) poddano trawieniu enzymem EcoRI, a następnie powstałe produkty rozdzielono elektroforetycznie. Otrzymane w ten sposób “ramiona” wektora poddano ligacji z fragmentami DNA o końcach EcoRI i długości około 20 kb. Po ligacji upakowano fagi in vitro i infekowano nimi bakterie. Analizie poddano DNA wszystkich powstałych łysinek i zidentyfikowano takie, które zawierały:
brak łysinek ponieważ sekwencja była za długa.
DNA całego genomu faga .
DNA wektora, który uległ religacji.
DNA rekombinowanego wektora zawierającego fragmenty DNA o długości ok. 40 kb.
DNA rekombinowanego wektora zawierającego fragmenty DNA o długości ok. 20 kb.
Pytanie 40
Produkty PCR, otrzymane przy pomocy polimerazy Taq zazwyczaj zawierają na swoich 5’ koncach niesparowane reszty A. Fakt ten można wykorzystać do klonowania tych produktów przy pomocy zlinearyzowanego, tzn. występującego w formie liniowej cząsteczki ds DNA, wektora plazmidowego posiadajacego na 3’ końcach komplementarne do produktu PCR reszty. Wektor w formie bezpośrednio nadającej się do ligacji z produktami PCR można otrzymac w laboratorium. W tym celu wektor plazmidowy jest trawiony w obrębie sekwencji polilinkerowej przez enzym restrykcyjny, którego produkty mają końce tępe. Spośród podanych poniżej enzymów/ odczynników prosze wybrać te, które pozwolą otrzymać, z tak przygotowanego wektora, wektor w formie nadającej się do klonowania zdefiniowanych powyżej produktów PCR:
terminalna transferaza
dTTP
polimeraza Taq
dideoksy TTP
polimeraza Vent
Przejdź na Memorizer+
W trybie testu zyskasz:
Brak reklam
Quiz powtórkowy - pozwoli Ci opanować pytania, których nie umiesz
Więcej pytań na stronie testu
Wybór pytań do ponownego rozwiązania
Trzy razy bardziej pojemną historię aktywności
Aktywuj