Strona 1

Ewolucjonizm, antropogeneza i ekologia

Pytanie 1
podaj trzy cechy elementów budowy czaszki człowieka rozumnego odróżniające ją od czaszek wcześniejszych przedstawicieli rodzaju Homo
wały nadoczodołowe
większa mózgoczaszka w stosunku do trzewioczaszki
podłóżna czaszka
wypukłe czoło
żuchwa z wystającą bródką
Pytanie 2
Atmosferyczna warstwa ozonu tworzy naturalną tarczę chroniącą powierzchnię Ziemi przed szkodliwym działaniem promieniowania ultrafioletowego. Od kilkunastu lat obserwuje się zmniejszanie tej warstwy, spowodowane głównie oddziaływaniem
Pytanie 3
Uporządkuj wymienione poniżej zwierzęta tak, aby odzwierciedlały kolejność pojawiania się tych zwierząt na Ziemi.
małpy człekokształtne,ssaki owadożerne, dinozaury, trylobity
ssaki owadożerne, dinozaury, małpy człekokształtne, trylobity
trylobity, dinozaury, ssaki owadożerne, małpy człekokształtne
małpy człekokształtne, dinozaury, trylobity, ssaki owadożerne
Pytanie 4
cechy budowy czaszki człowieka różniące go od goryla
brak bródki
obecność wysokiej przegrody nosowej
kły nie wystają poza zgryz
mniejsza objętość mózgoczaszki
obecność wałów nadoczodołowych.
Pytanie 5
W doświadczeniu badano wpływ zanieczyszczenia pyłowego powietrza na różne gatunki drzew liściastych i iglastych, występujących na określonym terenie. Sformułuj hipotezę do tego problemu badawczego.
Pytanie 6
Przeprowadzono doświadczenie polegające na naświetlaniu fitoplanktonu morskiego różnymi dawkami promieniowania UV. Okazało się, że wysokie dawki tego promieniowania powodują zmniejszenie tempa fotosyntezy glonów. Jeden z naukowców prowadzących doświadczenie sformułował na podstawie tych wyników wniosek, że promieniowanie UV przedostające się przez dziury ozonowe może podobnie wpływać na fitoplankton okolic podbiegunowych. Fitoplankton występujący w okolicach podbiegunowych jest pożywieniem kryla, a krylem żywi się z kolei płetwal błękitny.) Zapisz przedstawioną tu zależność pokarmową w postaci łańcucha pokarmowego.(odpowiedzi oddziel przecinkiem i spacją)
Pytanie 7
Przeprowadzono doświadczenie polegające na naświetlaniu fitoplanktonu morskiego różnymi dawkami promieniowania UV. Okazało się, że wysokie dawki tego promieniowania powodują zmniejszenie tempa fotosyntezy glonów. Jeden z naukowców prowadzących doświadczenie sformułował na podstawie tych wyników wniosek, że promieniowanie UV przedostające się przez dziury ozonowe może podobnie wpływać na fitoplankton okolic podbiegunowych. Fitoplankton występujący w okolicach podbiegunowych jest pożywieniem kryla, a krylem żywi się z kolei płetwal błękitny.
Sformułuj problem badawczy obserwacji, która odnosiłaby się do populacji płetwala błękitnego, a byłaby oparta na wynikach przedstawionego wyżej doświadczenia.
Pytanie 8
Podaj przyczynę pojawienia się w populacji pokłonników osobników o ubarwieniu upodobniającym je do monarchów
Przejdź na Memorizer+
W trybie testu zyskasz:
Brak reklam
Quiz powtórkowy - pozwoli Ci opanować pytania, których nie umiesz
Więcej pytań na stronie testu
Wybór pytań do ponownego rozwiązania
Trzy razy bardziej pojemną historię aktywności
Aktywuj