Strona 7

Test do Policji - Administracja publiczna

Pytanie 49
Zażalenie na postanowienie
wydane wtoku postępowania administracyjnego
należy wnieść w terminie KPA Art. 141:
Zaż alenia wnosi się w terminie siedmiu dni od dnia dorę czenia postanowienia stronie, a gdy postanowienie zostało ogł oszone ustnie - od dnia jego ogł oszenia stronie.
§ 1. Na wydane w toku postępowania postanowienia służy stronie zażalenie, gdy kodeks tak stanowi. § 2. Zaż alenia wnosi się w terminie siedmiu dni od dnia dorę czenia postanowienia stronie, a gdy postanowienie zostało ogł oszone ustnie - od dnia jego ogł oszenia stronie.
§ 1. Na wydane w toku postępowania postanowienia służy stronie zażalenie, gdy kodeks tak stanowi. § 2. Zaż alenia wnosi się w terminie siedmiu dni od dnia dorę czenia postanowienia stronie, a gdy postanowienie zostało ogł oszone ustnie
§ 1. Na wydane w toku postępowania postanowienia służy stronie zażalenie, gdy kodeks tak stanowi
Pytanie 50
Zażalenie w postępowaniu administracyjnym, przysługuje o :
Na wydane w toku postępowania postanowienia służy stronie zażalenie, gdy kodeks tak stanowi. § 2. Zaż alenia wnosi się w terminie siedmiu dni od dnia dorę czenia postanowienia stronie, a gdy postanowienie zostało ogł oszone ustnie - od dnia jego ogłoszenia stronie.
W postępowaniu administracyjnym zażalenie służy tylko na postanowienia w przypadkach wyliczonych przez poszczególne przepisy. Zażalenie może wnieść strona. Termin do wniesienia zażalenia wynosi tydzień od dnia doręczenia stronie postanowienia, a jeżeli postanowienie zostało ogłoszone ustnie - od dnia ogłoszenia. KPA Art. 141. § 1.
W postępowaniu administracyjnym zażalenie służy tylko na postanowienia w przypadkach wyliczonych przez poszczególne przepisy. Zażalenie może wnieść strona.
W postępowaniu administracyjnym zażalenie służy tylko na postanowienia w przypadkach wyliczonych przez poszczególne przepisy. Zażalenie może wnieść strona. Termin do wniesienia zażalenia wynosi tydzień od dnia doręczenia stronie postanowienia, a jeżeli postanowienie zostało ogłoszone ustnie - od dnia ogłoszenia. KPA Art. 141. § 1. Na wydane w toku postępowania postanowienia służy stronie zażalenie, gdy kodeks tak stanowi. § 2. Zaż alenia wnosi się w terminie siedmiu dni od dnia dorę czenia postanowienia stronie, a gdy postanowienie zostało ogł oszone ustnie - od dnia jego ogłoszenia stronie.
Pytanie 51
Organ administracji stwierdził, że nie jest właściwy do rozpatrzenia skargi. W
takiej sytuacji powinien KPA Art. 231:
Jeż eli organ, który otrzymał skargę , nie jest właściwy do jej rozpatrzenia, obowiązany jest niezwł ocznie, nie póź niej jednak niż w terminie siedmiu dni, przekazać ją właściwemu organowi, zawiadamiają c równocześ nie o tym skarżącego, albo wskazać mu właściwy organ.
Jeż eli organ, który otrzymał skargę , nie jest właściwy do jej rozpatrzenia, obowiązany jest niezwł ocznie, nie póź niej jednak niż w terminie
skazać mu właściwy organ.
Jeż eli organ, który otrzymał skargę , nie jest właściwy do jej rozpatrzenia, obowiązany jest niezwł ocznie, nie póź niej jednak niż w terminie siedmiu dni, przekazać ją właściwemu organowi, zawiadamiają c równocześ nie o tym skarżącego, albo wskazać
Pytanie 52
Ochrona prawna, osoby składającej skargę polega na tym, że
KPA Art. 221:
1. Zagwarantowane każdemu wKonstytucji Rzeczypospolitej Polskiej prawo składania petycji, skarg i wniosków do organów państwowych, organów jednostek samorządu terytorialnego, organów samorządowych jednostek organizacyjnych oraz do organizacji i instytucji społecznych realizowane jest na zasadach określonych przepisami niniejszego działu.§ 2. Petycje, skargi i wnioski mogą być skł adane do organizacji i instytucji społ ecznych w związku z wykonywanymi przez nie zadaniami zleconymi z zakresu administracji publicznej. § 3. Petycje, skargi i wnioski można składać w interesie publicznym, własnym lub innej osoby za jej zgodą. Art. 225 § 1 kpa wprowadza ustawową ochronę prawną skarżącego i wnioskodawcy Przepis ten brzmi: "Nikt nie moż e być naraż ony na jakikolwiek uszczerbek lub zarzut z powodu złożenia lub wniosku, jeż eli działał w granicach prawem dozwolonych"
1. Zagwarantowane każdemu wKonstytucji Rzeczypospolitej Polskiej prawo składania petycji, skarg i wniosków do organów państwowych, organów jednostek samorządu terytorialnego, organów samorządowych jednostek organizacyjnych oraz do organizacji i instytucji społecznych realizowane jest na zasadach określonych przepisami
1. Zagwarantowane każdemu wKonstytucji Rzeczypospolitej Polskiej prawo składania petycji, skarg i wniosków do organów państwowych, organów jednostek samorządu terytorialnego, organów samorządowych
ednostek organizacyjnych oraz do organizacji i instytucji społecznych realizowane jest na zasadach określonych przepisami niniejszego działu.
Pytanie 53
Skarga w postępowaniu skargowym powinna zostać załatwiona bez zbędnej zwłoki, nie później jednak niż w terminie do KPA.Art.237:
§1.Organ właściwy do załatwienia skargi powinien załatwić skargę bez zbędnej zwłoki, nie póżniej niż w ciągu miesiąca.
1.Organ właściwy do załatwienia skargi powinien załatwić skargę
w ciągu miesiąca.
§1.Organ właściwy do załatwienia skargi powinien załatwić skargę bez zbędnej zwłoki, nie póżniej
Pytanie 54
W przypadku niezałatwienia skargi w terminie,należy KPA.Art36:
2. Organ wymieniony w § 1, uznając zażalenie za uzasadnione, wyznacza dodatkowy termin załatwienia sprawy oraz zarządza wyjaśnienie przyczyn i ustalenie osób winnych niezałatwienia sprawy w terminie, a w razie potrzeby także podjęcie środków zapobiegających naruszaniu terminów załatwiania spraw w przyszłośći.Art. 38.Pracownik organu administracji publicznej, który z nieuzasadnionych przyczyn nie zał atwił sprawy w terminie lub nie dopeł nił obowiązku wynikają cego z art. 36 albo nie zał atwił sprawy w dodatkowym terminie ustalonym w myś l art. 37
KPA Art. 36. § 1. O każdym przypadku niezałatwienia sprawy w terminie określonym w art. 35 organ administracji publicznej obow iązany jest z aw iadomić strony, podając przyczyny zwłoki i wskazując nowy ter min załatw ienia sprawy. § 2. Ten sam obowiązek ciąży na organie administracji publicznej również w przypadku zwłoki w załatwieniu sprawy z przyczyn niezależnych od organu. Art. 37. § 1. Na niezałatwienie sprawy w terminie określonym w art. 35 lub ustalonym w myśl art. 36 stron ie służy zażalenie do organu administracji publicznej wyższego stopnia. § 2. Organ wymieniony w § 1, uznając zażalenie za uzasadnione, wyznacza dodatkowy termin załatwienia sprawy oraz zarządza wyjaśnienie przyczyn i ustalenie osób winnych niezałatwienia sprawy.
2. Organ wymieniony w § 1, uznając zażalenie za uzasadnione, wyznacza dodatkowy termin załatwienia sprawy oraz zarządza wyjaśnienie przyczyn i ustalenie osób winnych niezałatwienia sprawy w terminie, a w razie potrzeby także podjęcie środków zapobiegających naruszaniu terminów załatwiania spraw w przyszłośći.Art. 38.Pracownik organu administracji publicznej, który z nieuzasadnionych przyczyn nie zał atwił sprawy w terminie lub nie dopeł nił obowiązku wynikają cego z art. 36 albo nie zał atwił sprawy w dodatkowym terminie ustalonym w myś l art. 37 § 2, podlega odpowiedzialnoś ci porzą dkowej lub dyscyplinarnej.
KPA Art. 36. § 1. O każdym przypadku niezałatwienia sprawy w terminie określonym w art. 35 organ administracji publicznej obow iązany jest z aw iadomić strony, podając przyczyny zwłoki i wskazując nowy ter min załatw ienia sprawy. § 2. Ten sam obowiązek ciąży na organie administracji publicznej również w przypadku zwłoki w załatwieniu sprawy z przyczyn niezależnych od organu. Art. 37. § 1. Na niezałatwienie sprawy w terminie określonym w art. 35 lub ustalonym w myśl art. 36 stron ie służy zażalenie do organu administracji publicznej wyższego stopnia. § 2. Organ wymieniony w § 1, uznając zażalenie za uzasadnione, wyznacza dodatkowy termin załatwienia sprawy oraz zarządza wyjaśnienie przyczyn i ustalenie osób winnych niezałatwienia sprawy w terminie, a w razie potrzeby także podjęcie środków zapobiegających naruszaniu terminów załatwiania spraw w przyszłośći.Art. 38.Pracownik organu administracji publicznej, który z nieuzasadnionych przyczyn nie zał atwił sprawy w terminie lub nie dopeł nił obowiązku wynikają cego z art. 36 albo nie zał atwił sprawy w dodatkowym terminie ustalonym w myś l art. 37 § 2, podlega odpowiedzialnoś ci porzą dkowej lub dyscyplinarnej albo innej odpowiedzialności przewidzianej w przepisach prawa.
Pytanie 55
Naczelne organy administracji państwowej powołuje:
Komendant Policji
Premier
Prezydent
Policjant
Pytanie 56
Administracja rządowa w terenie tak zwana niezespolona to administracja:
Administracja niezespolona to terenowe organy administracji rządowej podporzątkowanej właściwym ministrom bądź kierownikom państwowych osób prawnych i kierowniką innych państwowych jednostek organizacyjnych wykonują cych zadania z zakresu administracji rzą dowej na obszarze województwa, wobec której wojewoda posiada uprawnienia koordynacyjne, opiniodawcze i w pewnym zakresie - kontrolne. Są to wyspecjalizowane organy administracji, których kompetencje mieszczą się w ramach jednego resortu. Oparte są z reguł y na zasadzie centralizacji
Administracja niezespolona to terenowe organy administracji rządowej podporzątkowanej właściwym ministrom bądź kierownikom państwowych osób prawnych i kierowniką innych państwowych jednostek organizacyjnych wykonują cych zadania z zakresu administracji rzą dowej na obszarze województwa, wobec której wojewoda posiada uprawnienia koordynacyjne, opiniodawcze i w pewnym zakresie
kontrolne. Są to wyspecjalizowane organy administracji, których kompetencje mieszczą się w ramach jednego resortu. Oparte są z reguł y na zasadzie centralizacji. Dział ają w ramach zasadniczego podziału lub w ramach podział ów specjalnych.
Administracja niezespolona to terenowe organy administracji rządowej podporzątkowanej właściwym ministrom bądź kierownikom państwowych osób prawnych i kierowniką innych państwowych jednostek organizacyjnych wykonują cych zadania z zakresu administracji rzą dowej na obszarze województwa, wobec której wojewoda posiada uprawnienia koordynacyjne, opiniodawcze i w pewnym zakresie - kontrolne. Są to wyspecjalizowane organy administracji, których kompetencje mieszczą się w ramach jednego resortu. Oparte są z reguł y na zasadzie centralizacji. Dział ają w ramach zasadniczego podziału lub w ramach podział ów specjalnych.
Przejdź na Memorizer+
W trybie testu zyskasz:
Brak reklam
Quiz powtórkowy - pozwoli Ci opanować pytania, których nie umiesz
Więcej pytań na stronie testu
Wybór pytań do ponownego rozwiązania
Trzy razy bardziej pojemną historię aktywności
Aktywuj