Strona 4

Pojęcia- powtórka

Przejdź na Memorizer+
W trybie testu zyskasz:
Brak reklam
Quiz powtórkowy - pozwoli Ci opanować pytania, których nie umiesz
Więcej pytań na stronie testu
Wybór pytań do ponownego rozwiązania
Trzy razy bardziej pojemną historię aktywności
Aktywuj
Pytanie 25
Typowa dla gotyku dekoracja stosowana do wypełniania otworów okiennych, szczytów, tympanonów, balustrad czy wimperg, przydająca bryle architektonicznej lekkości. Mogły składać się z ornamentów geometrycznych, stylizowanych roślinnych czy rybich pęcherzy.
Pytanie 26
Rodzaj dzieła i jednocześnie działanie plastyczne, w którym artysta aranżuje przestrzeń, w taki sposób, by znajdujący się wewnątrz aranżacji widz został poddany działaniu różnorodnych bodźców plastycznych i zmuszony do konfrontacji z wykreowaną w ten sposób nową rzeczywistością.
Pytanie 27
Starożytna technika malarska, w której spoiwem jest wosk pszczeli. Wymieszane z woskiem pigmenty nakładano na gorąco pędzlami lub rozgrzanymi szpachlami.Farby takie są odporne na wilgoć i bardzo trwałe.
Pytanie 28
W starożytności ozdobny metalowy przedmiot, później także przedstawienie przedmiotu symbolizującego pojęcie, ideę, czynność. W sztuce spełniał funkcję dekoracyjną lub uzupełniającą treść przedstawienia.
Pytanie 29
Przedmiot o charakterze symbolicznym, umożliwiający identyfikację postaci przedstawionej w sztuce; postaci świętego, mitologicznej czy personifikacji.
Pytanie 30
Znak strzechy budowlanej lub kamieniarza umieszczony na powierzchni kamienia jako sygnatura lub do celów rozrachunkowych za wykonanie pracy.
Pytanie 31
Własnoręczny znak artysty na jego dziele- podpis, skrót podpisu, monogram- mający wykluczać wątpliwości co do autorstwa.
Pytanie 32
Typ ornamentu w formie stylizowanej muszli, wykształconej we Francji ok. 1730. Główny motyw dekoracyjny występujący w sztuce rokoka.