Strona 1

Definicje, koncepcje z zakresu prawa administracyjnego

Pytanie 1
Podaj autora. <br /&rt;"Interes jest to relacja pomiędzy jakimś stanem obiektywnym, aktualnym lub przyszłym, a jego oceną z punktu widzenia korzyści które on przynosi jednostce lub grupie społecznej."
Pytanie 2
Podaj autora. <br /&rt;"O ile prawo cywilne reguluje działalność jednostek poddaną kontroli państwa, o tyle prawo administracyjne to takie, które reguluje działalność państwa poddaną kontroli państwa"
Pytanie 3
Podaj autora.<br /&rt;"Prawo administracyjne to prawo, które reguluje działalność administracji jako fragmentu kultury ludzkiej, która ma stać na straży określonego rodzaju wartości" (definicja aksjologiczna)
Pytanie 4
Autor koncepcji multicentryczności prawa administracyjnego
Pytanie 5
Autor wywodu dotyczącego prawa administracyjnego sensu stricto i jego struktury z pominięciem źródeł prawa. Uznawał, że pojęcie źródeł prawa jest wieloznaczne. Koncepcja hierarchii norm, a nie źródeł prawa.
Pytanie 6
Podaj autora.<br /&rt;"Gdy mówimy, że dana kategoria aktu jest powszechnie obowiązująca, oznacza to, że ustawodawca miał możliwość skierowania aktu do wszystkich, jednak konkretny krąg adresatów zależy od celu, jaki ustawodawca chce osiągnąć."
Pytanie 7
Podaj autora.<br /&rt;"Ustawy zawierają normy ponadadministracyjne co do rangi, czyli administracyjne co do treści, ale pozaadministracyjne co do genezy. Rozporządzenia zawierają normy intraadministracyjne co do rangi, czyli administracyjne co do treści i genezy."
Pytanie 8
Podaj autora.<br /&rt;- o normach materialnoprawnych - "Są to normy określające formalnoprawne podstawy do działania organów administracji publicznej."