Fiszki

Pojęcia- powtórka

Test w formie fiszek Witajcie test obejmuje pojęcia z zakresu historii sztuki. Opracowania haseł są zaczerpnięte z "Uniwersalnego leksykonu sztuki" wyd. MUZA SA. Niektóre również z wikipedii. Wszystkie odpowiedzi należy wpisywać z małej litery, z dużej będą traktowane jako błąd.
Ilość pytań: 80 Rozwiązywany: 5022 razy
Zanany od starożytności motyw dekoracyjny w formie stylizowanego, symetrycznie rozłożonego liścia palmy. Występuje pojedynczo jako zwieńczenie lub jako element ornamentu ciągłego (często w połączeniu z liśćmi lotosu)
palmeta
W malarstwie i grafice budowanie kompozycji za pomocą kontrastów światła i cienia. Bardziej specyficzna nazwa światłocienia.
chiaro scuro
W malarstwie i grafice miękki modelunek światłocieniowy, zacierający kontury przedstawianych przedmiotów, tak że zdają się oglądane jakby przez mgłę. Po raz pierwszy ten typ modelunku pojawił się w tłach krajobrazowych Leonarda da Vinci.
sfumato
Wykonany z kamienia ornament w kształcie pęku kwiatów wieńczących; szczyty, hełmy wież, gzymsy. Charakterystyczny dla architektury gotyckiej.
kwiaton
Typowa dla gotyku dekoracja stosowana do wypełniania otworów okiennych, szczytów, tympanonów, balustrad czy wimperg, przydająca bryle architektonicznej lekkości. Mogły składać się z ornamentów geometrycznych, stylizowanych roślinnych czy rybich pęcherzy.
maswerk
Rodzaj dzieła i jednocześnie działanie plastyczne, w którym artysta aranżuje przestrzeń, w taki sposób, by znajdujący się wewnątrz aranżacji widz został poddany działaniu różnorodnych bodźców plastycznych i zmuszony do konfrontacji z wykreowaną w ten sposób nową rzeczywistością.
environment
Starożytna technika malarska, w której spoiwem jest wosk pszczeli. Wymieszane z woskiem pigmenty nakładano na gorąco pędzlami lub rozgrzanymi szpachlami.Farby takie są odporne na wilgoć i bardzo trwałe.
enkaustyka
W starożytności ozdobny metalowy przedmiot, później także przedstawienie przedmiotu symbolizującego pojęcie, ideę, czynność. W sztuce spełniał funkcję dekoracyjną lub uzupełniającą treść przedstawienia.
emblemat
Przedmiot o charakterze symbolicznym, umożliwiający identyfikację postaci przedstawionej w sztuce; postaci świętego, mitologicznej czy personifikacji.
atrybut
Znak strzechy budowlanej lub kamieniarza umieszczony na powierzchni kamienia jako sygnatura lub do celów rozrachunkowych za wykonanie pracy.
gmerk
Własnoręczny znak artysty na jego dziele- podpis, skrót podpisu, monogram- mający wykluczać wątpliwości co do autorstwa.
sygnatura
Typ ornamentu w formie stylizowanej muszli, wykształconej we Francji ok. 1730. Główny motyw dekoracyjny występujący w sztuce rokoka.
rocaille
Ornament składający się z wici roślinnej, fantazyjnie połączonej z innymi motywami, tj. postacie ludzkie i zwierzęce, stwory fantastyczne, owoce czy kwiaty.
groteska
Typ akcji artystycznej rozpowszechniony w latach 60. XX w., której celem było zatarcie granicy między sztuką a życiem oraz między artystą a publicznością. Akcje te, zwykle jednorazowe, odbywały się najczęściej w otwartej przestrzeni.
happening
Określenie typu akcji artystycznej o efemerycznym charakterze, w przeciwieństwie do happeningu odgrywanej przez samego artystę, bez czynnego udziału publiczności.
performance
Technika rzeźbiarska rozpowszechniona w starożytnej Grecji, polegająca na stosowaniu złota i kości słoniowej.
chryzelefantyna
Ogólne określenie technik zdobienia przedmiotów wykonanych z metalu.
toreutyka
Islamska budowla kultowa, dom modlitwy.
meczet
Nisza w meczecie wskazująca wierny kierunek, w którym leży Mekka.
mihrab
Wieża dla muezina wzywającego wiernych na modlitwę.
minaret