W części przedzwojowej układu współczulnego transmiterem jest:
acetylocholina
Pytanie 22
Do laryngologa zgłosił się 18-letni pacjent z obustronnym pogorszeniem słuchu. W wywiadzie podał niedawno przebytą ciężką infekcję nerek leczoną antybiotykami. W tej cdsytuacji pogorszenie słuchu wynika z uszkodzenia:
komórek włosowatych w narządzie Cortiego
Pytanie 23
W trakcie wysiłku fizycznego lub reakcji walki i ucieczki naczynia krwionośne mięśni szkieletowych ulegają rozszerzenie na skutek:
zwiększonego wydzielania acetylocholiny we włóknach współczulnych unerwiających te naczynia
Pytanie 24
Do dietetyka zgłosił się 26-letni zdrowy kulturysta celem ustalenie odpowiedniej diety. Dietetyk ocenił jego BMI, które wyniosło 35,4. Wynik ten:
w tym przypadku jest prawidłowe, ale należy dodatkowe zmierzyć ilość tkanki tłuszczowej i mięśniowej
Pytanie 25
U 6-letniego dziecka częstymi bólami brzucha i brakiem apetytu w badaniach krwi stwierdzono prawidłową liczbę krwinek białych i czerwonych. Odsetek eozynofilów 8% i prawidłowe stężenie immunoglobuliny E. Powyższe zmiany sugerują:
zakażenie pasożytem
Pytanie 26
Pilot myśliwca, który wystartował w trybie alarmu bojowego na wysokości 9000 m, poczuł bóle ucha, głowy i wzdęcia brzucha, a następnie stracił przytomność. Przyczyną zachorowanie jest najprawdopodobniej:
choroba dekompresyjna
Pytanie 27
34-letni pracownik firmy lakierniczej został przywieziony na SOR z powodu gwałtownie narastającej duszności oraz przyspieszonego oddychania. U pacjenta zaobserwowano zasinienie ust i palców. W badaniach dodatkowych stwierdzono hipoksemię, hiperkapnię i kwasicę oddechową. Powyższe objawy świadczą o:
zniszczenie surfaktantu i niewydolności oddechowej
Pytanie 28
Pacjent ma problem z sięganiem – im bliżej celu, tym bardziej nasila się drżenie ręki a ponadto, nie potrafi dostosować zakresu ruchu do dystansu. Które z poniższych objawów będzie dodatkowo najbardziej prawdopodobny u tego pacjenta?
dysdiadochokineza
Pytanie 29
Na SOR zgłosił się 60-letni pacjent z dusznością spoczynkową i obrzękami kończyn dolnych utrudniającymi chodzenie. Od kilku lat leczy się na nadciśnienie tętnicze. W badaniach dodatkowych stwierdzono powiększenie wątroby, niewielką ilość płynu w jamie otrzewnej i skąpomocz. Zaobserwowano też poszerzenie żył szyjnych. Najbardziej prawdopodobnym rozpoznaniem w tym przypadku będzie
niewydolność zastoinowa prawokomorowa
Pytanie 30
Wskaż stwierdzenie fałszywe:
im bardziej zmniejsza się stężenie jonów HCO3- w osoczu, tym bardziej alkaliczny staje się mocz
Pytanie 31
W leczeniu stanów zakrzepowo-zatorowych stosuje się leki, które współzawodniczą z witaminą K o miejsce reaktywne w procesie syntezy czynników:
II, VII, IX, X
Pytanie 32
Mięsień sercowy różni się od mięśnia szkieletowego:
obecnością kanałów wapniowych w sarkolemie
Pytanie 33
Wentylacja minutowa
jest większa od wentylacji pęcherzykowej
Pytanie 34
Korzystne działanie anapireksji polega na:
wszystkie powyższe są prawdziwe
Pytanie 35
Na skład płynów ustrojowych nie wpływa:
żadne z powyższych
Pytanie 36
Na izbę przyjęć szpitala trafia pacjent z toksycznym obrzękiem płuc wywołanym inhalacją substancji drażniących. Efektem pobudzenia u tego pacjenta receptorów okołokapilarnych J będzie następujący zespół objawów:
tachypnoe, zwężenie oskrzeli i bradykardia
Pytanie 37
Siła skurczu kardiomiocytów jest wprost proporcjonalna do ilości główek miozynowych zmuszonych do wykonania pracy, które zmieniły lokalizację względem włókien aktynowych podczas rozsunięcia się filamentów cienkich i grubych. Mechanizm ten leży u podstaw:
prawa serca Franka-Starlinga
Pytanie 38
. Wydzielanie potasu w kanalikach dalszych i zbiorczych wzrasta we wszystkich niżej wymienionych sytuacjach z wyjątkiem:
zmniejszonej sekrecji aldosteronu
Pytanie 39
Zjawisko, w którym przy oświetleniu jednego oka, zwęża się również źrenica oka nieoświetlonego, nazywamy:
reakcją konsensualną
Pytanie 40
Jakie badanie jest przydatne w diagnostyce ew. problemów z krążeniem PMR u noworodka: