Pytania i odpowiedzi

Fale, przemiany jądrowe, rezystancja itp.

Zebrane pytania i odpowiedzi do zestawu. Pytania na egzamin z fizyki II, Politechnika Wrocławska, Wydział Chemiczny. PWR
Ilość pytań: 89 Rozwiązywany: 5174 razy
Pytanie 21
Jeżeli przez zwojnicę płynie prąd elektr., to siły elektrodynamiczne miedzy zwojami:
dążą do skrócenia zwojnicy
Pytanie 22
Na którym z przedst. rys. siła działająca na płytkę ma wartość maksymalną
C
Pytanie 23
Na którym z przedst. poniżej rys przewodniki z prądem nie działają na siebie wzajemnie?
C
Pytanie 24
Pole magn. Wytworzone jest przez 2 (A i B) b. długie prostoliniowe przewodniki prostop. O płaszczyzny rys., przecinające ją w zaznaczony punktach. Prąd w przewodniku A płynie przez płaszczyznę rys. i ma natężenie 1A, natomiast w przewodniku B płynie za tę płaszczyznę i ma natężenie 2A. Wektor indukcji magnetycznej w punkcie P tworzy (+) kierunek osi x kąt
30 st.
Pytanie 25
Cząstka o masie m i (+) ładunku elektrycznym q poruszając się z prędkością v wzdłuż osi x, wpadła w punkcie x=0, y=0 w obszar jednorodnego pola magnet. o indukcji B, jak przedst. na rys. Linie pola są prostopadłe do płaszczyzny rys. i zwrócone poza tę płaszczyznę. Cząstka opuści obszar pola w punkcie o współ. X=0 oraz:
y= 2mv/qB
Pytanie 26
Dodatni ładunek porusza się w kierunku (+) osi x w obszarze jednorodnego pola magnetycznego B skierowanego prostopadle do płaszczyzny rys.-za płaszczyznę. Wypadkowa sił działających na ładunek =0, gdyż w obszarze tym działa na cząstkę także pole elektryczne zwrócone w kier. :
-y
Pytanie 27
Dwa przewody skrzyżowane nie dotykające się są umieszczone jak na rys. Identyczne prądy I płyną w obu przewodach w kierunkach wskazanych na rys. W którym obszarze występują punkty z zerowym polem magnetycznym?:
tylko w obszarze 1 i 4
Pytanie 28
Jeżeli cienka miedziana płytka jest usytuowana w stałym polu magnetycznym (B jest skier. Prostopadle do płytki za płaszczyznę rys.) i przepuszczamy przez płytkę prąd elektr., przy czym elektrony e poruszają się w kierunku pokazanym przez strzałkę, to:
powstaje mała różnica potencjałów między punktami a i b przy czym Va>Vb
Pytanie 29
Proton poruszający się w próżni wpadający prostopadle do linii wektora B w jednorodne pole magnetyczne będzie poruszał się
ruchem jednostajnym po okręgu
Pytanie 30
E kinetyczna cząstki naładowanej poruszającej się w stałym polu magnetycznym:
nie zmienia się
Pytanie 31
Cząstka o masie m i ładunku q poruszająca się w próżni z prędk v wpada w stałe jednorodne pole magnet. o wart. indukcji B, prostopadłe do linii pola i porusza się po okręgu. Okres T zależy od:
q/m, B
Pytanie 32
W cyklotronie jony są przyśpieszane
okresowo zmieniającym się polem elektrycznym pomiędzy duantami
Pytanie 33
Pytanie 34
W obwodzie przedst. na rys. max wartość napięcia wynosi U0=200V a max natężenie I0=2A. Moc średnia wydzielana w odbiorniku omowym R ma wartość:
200 W
Pytanie 35
Jaki obraz nakreśli wiązka elektronów na ekranie oscyloskopu katodowego, jeśli na parę płytek poziomych przyłożymy napięcie sieciowe, a na parę płytek pionowych nie przyłożymy żadnego napięcia?
A
Pytanie 36
Zależność oporu indukcyjnego RL od częstotliwości ƒ prądu przedst. na wykresie
A
Pytanie 37
Zależność oporu pojemnościowego RC od częstotliwości ƒ prądu przedst. na wykresie
C
Pytanie 38
Opór pojemnościowy kondensatora o pojemności 1μF w miejskiej sieci prądu zmiennego o częstotliwości 50Hz ma wartość ok.:
3,3 kΩ
Pytanie 39
Jeżeli do solenoidu zawartego w poniższym obwodzie wsuniemy rdzeń ze stali miękkiej, to I:
zmaleje
Pytanie 40
Na rys przedst. zależność natężenia I prądu płynącego przez żarówkę od przyłożonego do niej napięcia U. Na podstawie rys. można wnioskować:
opór żarówki rośnie z napięciem