Charakterystyka Hektora

Hektor jest najstarszym synem Priama i Hekabe, pary królewskiej rządzącej w Troi. Jego żoną jest Andromacha a synem Astyanaks. Przez lud uznawany jast za najdzielniejszego obrońcę ojczyzny. Szanują go wszyscy podwładni.

Wygląd Hektora

Hektor byłmłodym, wysportowanym mężczyzną. Miał ciało budowy atletycznej a jego rysy były charakterystyczne i zdecydowanie męskie. Dzielnie i mężnie walczył w obronie Troi.

Charakter Hektora

Hektor stanowi wzór cnót rycerskich, jest także bardzo opiekuńczy w stosunku do członków swojej rodziny. Przez społeczeństwo trojan postrzegany jest jako człowiek honorowy i bez skazy. Wśród przeciwników wzbudza postrach gdyż jest wytrawnym i doskonałym wojownikiem. Pomimo swojej doskonałej sprawności bojowej Hektor ma świadomość śmiertelności i obawia się porażki w bitwie. Jest więc bohaterem umiejącym zachować zimną krew i nie ulegac emocjom.

Hektor przypadkowo zabija Patroklesa - najlepszego i najwierniejszego przyjaciela Achillesa, przez co sprowadza na siebie gniew i żądzę zemsty herosa Achajów.

To właśnie strach przed śmiercią spowodował, że bał się stanąć do pojedynku z Achillesem. Hektor jednak przezwyciężył swoje obawy i stanął do nierównej walki w której poległ. Po śmierci jego ciało zostało zbezczeszczone przez Achillesa i dopiero na bezpośrednią prośbę Priama zostało zwrócone Trojańczykom i mogło zostać pochowane.

Podsumowanie

Hektor jest jednoznacznie postacią pozytywną i wyidealizowaną przez Homera. Stanowi oparcie dla swojego ludu i dzielnie walczy w obronie Troi, za którą oddaje życie. Pod względem rodzinnym można go również uznać za wspaniałego ojca i męża.

Podobał Ci się ten artykuł?

Podziel się nim ze znajomymi. Im też może okazać się pomocny.