Charakterystyka Parysa

Parys jest najmłodszym synem króla Priama i królowej Hekabe oraz bratem Hektora. Już na długo przed wydarzeniami z Iliady wróżbici wywróżyli że Parys będzie przyczyną upadku Troi. W związku z tym dziecko zostało oddane pasterzowi Agelaosowi aby ten porzucił je w górach.

Pasterz uczynił co mu nakazano lecz pomimo tego niemowlę przeżyło, gdyż porzuconego Parysa dokarmiała niedźwiedzica. Po kilku dniach przechodzący tamtędy pasterz zauważył że dziecko nadal żyje. Ulitował się nad nim, przygarnął i nadał mu imię Parys. Młody książę dorastał w towarzystwie dzieci pasterza. 

Parys rozstrzygnął kiedyś spór pomiędzy Afrodytą, Herą i Ateną, o to która z nich jest najpiękniejsza. Przyznał ten tytuł Afrodycie za co stał się jej ulubieńcem. To właśnie Afrodyta obiecała mu pomoc w porwaniu spartańskiej królowej Heleny, co przyczyniło się do wojny Achajów z Trojańczykami.

W trakcie oblężenia Troi mieszkańcy miasta obwiniali Parysa o sprowadzenie na miasto kłopotów. Pomimo licznych oskarżeń o brak męstwa i tchórzostwo to jednak Parys zabija Achillesa strzałą która trafia w piętę herosa.

 

Charakter Parysa

Parys to egoistyczny i cyniczny człowiek dbający tylko i wyłącznie o swoje sprawy. Jeśli nie może osiągnąć swoich celów za pomocą negocjacji i wymiany argumentów to ucieka się do przekupstwa lub szantażu

Podsumowanie

Parys jest postacią posiadającą wiele negatywnych cech charakteru, które sprowadzają kłopoty nie tylko na niego ale i na całą Troję. Nie przejmuje się on jednak konsekwencjami swoich poczynań gdyż jego egoistyczna natura nie pozwala mu na jakąkolwiek empatię.

Podobał Ci się ten artykuł?

Podziel się nim ze znajomymi. Im też może okazać się pomocny.